V stredu sa z takmer ročnej misie na Medzinárodnej vesmírnej stanici (ISS) vrátili americký astronaut Scott Kelly a ruský kozmonaut Michail Kornijenko. Ich vesmírna misia trvala 340 dní.
Pristávací modul Sojuz s trojčlennou posádkou úspešné pristál v skorých ranných hodinách nášho času neďaleko kazašského mesta Žezkazgan.
Okrem Kellyho a Kornijenka bol tretím členom posádky ruský kozmonaut Sergej Volkov, ktorý pristávací modul riadil a na Zem sa vracal po absolvovaní klasickej šesťmesačnej vesmírnej misie.
Kelly s Kornijenkom štartovali na svoj ročný pobyt vo vesmíre 27. marca 2015. Na palube Medzinárodnej vesmírnej stanice vykonali takmer 400 vedeckých experimentov, pričom počas svojej misie absolvovali 5440 obletov Zeme s celkovou nalietanou vzdialenosťou takmer 232 miliónov kilometrov.
Ich misia bola zároveň prvým pokusom o ročný pobyt na palube ISS a v prípade Kellyho išlo aj o najdlhším nepretržitým pobytom amerického astronauta vo vesmíre.
Dlhodobé vystavenie ľudského tela nulovej gravitácii ho môže ovplyvňovať v mnohých smeroch. Niektoré fyzické príznaky môžu zahŕňať zmeny v očiach, svalovú atrofiu a úbytok kostnej hmoty. Dlhodobý život v izolovaných a malých priestoroch môže mať taktiež psychologické účinky.
Získavanie poznatkov z takýchto predĺžených misií je preto dôležité pre prípadné misie s ľudskou posádkou, ktoré by lietali hlbšie do slnečnej sústavy, vrátane letu na Marsu, ktorý by mohol trvať aj viac ako 500 dní.
Absolútny rekord nepretržitého pobytu vo vesmíre drží ruský kozmonaut Valerij Poljakov, ktorý v rokoch 1994 a 1995 strávil na vesmírnej stanici Mir 437,7 dňa. 365 a viac dňový nepretržitý pobyt vo vesmíre absolvovala okrem neho už iba trojica ruských/sovietskych kozmonautov Sergej Avdejev, Vladimir Titov a Musa Manarov.