Odhaduje sa, že od roku 1950 ľudstvo vyprodukovalo 8,3 miliardy ton plastov, pričom väčšina z neho skončila v našich oceánoch alebo skládkach.
A sú dohady, že ak budeme pokračovať v nastolenom tempe produkcie a spotreby, do roku 2050 bude v oceánoch viac plastov ako rýb.
Vlani vyhlásila Organizácia spojených národov vojnu plastom kampaňou za zbavenie oceánov odpadu. Costa Rica plánuje zákaz jednorazových plastov, ako sú sáčky, slamky, fľaše, príbor a poháre do roku 2021, kým ostatné krajiny zatiaľ len obmedzili alebo zamedzili používaniu plastových sáčkov.
Ani vláda Spojeného kráľovstva nechce zaostávať, a preto si zaumienila podobný cieľ – vytvorila preto plán na najbližších 25 rokov, ako skoncovať so všetkým nevyhnutným plastovým odpadom do roku 2042.
Súčasťou plánu je aj účtovať vo všetkých obchodoch v Anglicku 0,06 € na každý plastový sáčok, a to sa netýka len maloobchodníkov (odvody už platia vo všetkých obchodoch v Škótsku, Walese a Severnom Írsku). Vláda Spojeného kráľovstva ráta, že po ich zdanení dôjde k 9 miliardovému poklesu.
Vláda chce tiež „vyzvať“ supermarkety, aby zaviedli uličky, kde sa bude predávať nebalený tovar, čo by malo zákazníkom dopomôcť k zelenším rozhodnutiam.
Zhodou okolností minulý rok v Londýne otvorili prvý bezobalový obchod.
Vláda tiež zvažuje zavedenie daní alebo poplatkov, ktoré by zredukovali plastový odpad, hlavne čo sa týka jednorazových predmetov z plastov ako sú poháre na kávu či misky na take-away jedlo.
Niektorí členovia parlamentu sa nedávno dožadovali dane za latte v sume 25 centov, ktorá by bola zahrnutá v predajnej cene nevratných pohároch na kávu, pričom príjmy by smerovali k zlepšeniu recyklačných zariadení.
Vo Veľkej Británii vyhodia ročne 2,5 miliardy kávových pohárov. Podľa Marine Conservation Society (Spolok za ochranu morského života) za posledných 5 rokov narástol počet nájdených pohárov britských plážach o závratných o 93%.
Vláda sa aj preto rozhodla, že prispeje balíkom 7 miliárd £ (7,85 miliardy €) na výskum a rozvoj nových plastov a inovácií.
Veľká Británia už zakázala mikro granule v kozmetických produktoch a produktoch osobnej hygieny . Napriek tomu niektorí ľudia z kampane sú názoru, že je nutné zaviesť nové zákony a presadiť tak všetky environmentálne zmeny, ktoré majú v pláne. Navyše, 25 rokov je až príliš dlhá doba, ak vezmeme do úvahy aktuálnosť a naliehavosť riešenia celého problému.
Prečo teraz?
Každú minútu skončí v oceáne jeden nákladiak odpadu, čím nielen že vzniká neuveriteľná škoda na životnom prostredí, ale morské vtáky, cicavce, korytnačky a ryby končia zamotané v odpade, rybárskych sieťach alebo zjedia plast v domnení, že ide o potravu.
BBC dokumentárna séria Modrá planéta II od Davida Attenborougha v značnej miere prispela k zvýšeniu povedomia divákov o morských druhoch (šlo o britský najsledovanejší televízny program v roku 2017). V poslednej epizóde sám Attenborough povedal, že naše oceány aktuálne čelia tej najväčšej hrozbe v dejinách ľudstva.
Plán britskej vládny vníma väčšina mladých voličov pozitívne, ktorí sa podľa prieskumov zaujímajú o životné prostredie. Podľa poslednej Výročnej správy tvoriteľov sveta (Global Shapers Annual Survey) za rok 2017 na Svetovom ekonomickom fóre, mladých ľudí najviac trápia klimatické zmeny a deštrukcia prírody.
Industrializované krajiny vrátane Veľkej Británie čelia tlakom za väčšiu recykláciu ich vlastného plastového odpadu. Čína, ktoré ale privážala enormné množstvá odpadu zo Spojených štátov, Európy, Japonska a ďalších rozvinutých krajín, od júla 2017 už viac dala stopku dovozu odpadu zo zahraničia.
Zamyslenie sa nad plastmi
Príspevok VEĽKÁ BRITÁNIA PLÁNUJE AKO SKONCOVAŤ S PLASTOM DO 25 ROKOV zobrazený najskôr NIE JE TO TAK.