Quantcast
Channel: NIE JE TO TAK
Viewing all articles
Browse latest Browse all 585

PÄŤ ÁZIJSKÝCH KRAJÍN ZNEČISŤUJE OCEÁNY PLASTOM VIAC AKO OSTATNÉ KRAJINY SVETA DOHROMADY: AKO MÔŽEŠ POMÔCŤ PRÁVE TY?

$
0
0
An Indonesian worker removes plastic and other garbage clogging the Citarum river on March 25, 2016 in West Java, Indonesia.

Indonézsky zamestnanec odstraňuje plast a ďalší odpad, ktorý upchal rieku Citarum v marci,  2016, Západná Java, Indonézia. JEFTA IMAGES / BARCROFT MEDIA


V indonézskej rieke Citarum, ktorá je zaplavená odpadom až na nerozoznanie, zdvojnásobila prílev odpadu do svetových oceánov a stala sa tak  najznečistenejšou riekou na svete. Situácia s riekou sa postupne vymkla spod kontroly, kedy vládne orgány boli nútené povolať armádu, aby odstránila všetok plastový odpad a zabránilo sa tak ďalšiemu znečisťovaniu ďalších vodných tokov, prezradili miestne zdroje.

Rieka je však len jedným z masívnych problémov Ázie týkajúcich sa odpadu. Čína, Indonézia, Filipíny, Thajsko a Vietnam vypúšťajú do svetových oceánov viac dopadu ako všetky krajiny sveta dokopy, uvádza štúdia z roku 201 7 od Ocean Conservancy. Toto nie je však len problém Ázie. Plast a s ním súvisiaca produkcia odpadu je jednou z najväčších hrozieb a výziev zároveň, ktorým súčasný svet čelí. Spojené štáty v roku 2014 vyprodukovali približne 33,6 milióna ton plastu, z toho len 9,5 % sa zrecyklovalo.

Plast nielenže usmrcuje morský život, a morské vtáky sa po jeho požití ním môžu zadusiť, ale toxické čiastočky, z ktorých sa skladá, sa dostávajú do potravinového reťazca a aj nám na tanier. A jeho doba rozkladu sa pohybuje v rozpätí niekoľkých desaťročí.

Situácia však nie je beznádejná. Najlepší spôsob ako znížiť množstvo plastového odpadu je znížiť spotrebu, tvrdí expert. V nasledujúcich riadkoch vám ponúkame niekoľko možností, ako prispieť k redukcii odpadu a prípadne sa pridať ak k medzinárodnému Dňu Zeme.

Vyberte si filtrovanú – nie balenú – vodu


Bluewater’s SuperiorOsmosis uses efficient reverse osmosis technology to ensure the water wastage common to traditional RO systems is minimized.

Bluewater SuperiorOsmosi využíva efektívnu technológiu reverznej osmózy (RO), aby zaistila, žeby sa bežne vyskytujúci odpad vo vode, ktorý tradičné systémov s RO nezachytia, minimalizoval.


Možno to bude najťažšia skúška pre ázijských spotrebiteľov. Podľa Green Earth len samotný Honk Kong vyprodukuje cez 5,2 milióna plastových fliaš denne.

Švédska spoločnosť Bluewater verí, že jej energeticky nenáročná filtračná technológia bude v každej domácnosti, kancelárii či na verejných priestranstvách po celej Ázii. Spoločnosť si dala za cieľ zvýšiť prístup verejnosti k k filtrovanej vode a prelomiť tak rokmi zaužívanú tradíciu, že balená voda je bezpečnejšia ako filtrovaná.

„Je možné konzumovať vodu udržateľným a ekologickým spôsobom, a pritom chutí lepšie ako balená,“ tvrdí výkonný riaditeľ Bluewater, Anders Jacobson.

Môže tento koncept odštartovať revolúciu v malých obchodoch, hoteloch či komerčných supermarketoch, kam sa denne dovážajú stovky balených fliaš, ktoré sú v Ázii symbolom spoločenského statusu?

Spoločnosť Landmark Mandarin oriental v Honk Kongu sa rozhodla vykročiť týmto smerom a plánuje servírovať domácu filtrovanú vodu z vyčistenej rieky Nordag. Automaty na vodu budú dostupné v hosťovskej miestnosti a vestibule, kde si hostia môžu načapovať vodu.

„Táto iniciatíva chce poukázať na to, že udržateľnosť a luxus môžu kráčať ruka v ruke,“ tvrdí Archie Keswick, generálny manažér spoločnosti Landmark Mandarin oriental v Honk Kongu.

Aby aj donáška jedla bola bez plastov


The eco-friendly starter kit includes a bamboo toothbrush, reusable water bottle, disposable cutlery and a metal straw.

Tento eko-friendly balík pre začiatočníkov obsahuje zubnú kefku z bambusu, fľašu na vodu na viacero použití, rozložiteľný príbor a kovovú slamku.


Vo Vietname a Thajsku, a všeobecne, aj v ďalších ázijských krajinách, konzumáciu jedla bez používania plastov a následnej tvorby plastového odpadu si ťažko predstaviť.

Jedným z e-komerčných startupov sídliacich v Honk Kongu, ktorý sa snaží bojovať s masívnym množstvom produkovaného odpadu – ide najmä o riad na jedno použitie – je spoločnosť The Kommon Goods, ktorá vyrába ekologické produkty pre každodennú spotrebu a dodáva ich do korporácií, sietí hotelov a univerzít.

Eko-friendly balík obsahuje bambusové paličky, znovu-použiteľný príbor, fľašu z nehrdzavejúcej ocele a kovové slamky (balenie obsahuje aj pomôcky na čistenie).

„Tu, v Ázii, sme povýšili pohodlie a komfort nad všetko ostatné. Ale byť si eko-vedomý (eco-conscious) je rovnako jednoduché ako si povedať, že najbližšie, až pôjdem von, už nebudem potrebovať použiť plastový príbor, pretože si už jeden so sebou budem nosiť,“ tvrdí Alvin Li, sociálny advokát a spoluzakladateľ spoločnosti Kommon Goods.

„Každoročne vyhodíme 6 miliónov ton nerozložiteľné plastového odpadu, prevažne príbor. Odhady hovoria, že do roku 2050 bude v mori plávať viac plastu ako rýb,“ dodáva.


Povedzte NIE plastovým sáčkom

YUYANG WANG


V roku 2017 domácnosti v Singapure vyprodukovali 1,67 milióna ton odpadu, z toho tretinu tvorili balenia, prevažne plastové sáčky a obaly na potraviny. Podľa štúdie Channel News Asia by takéto množstvo odpadu dokázalo naplniť viac ako 1 000 olympijských plaveckých bazénov.

Plastové sáčky sú síce jednoduchý a lacný spôsob balenia potravín, ale, na druhej strane, sa nerozložia a zvyčajne končia v oceánoch.

To je dôvod, prečo sa vládne úrady na Tajvane rozhodli do roku 2030 zakázať všetky jednorazové sáčky, vrátane nákupných tašiek, nápojových pohárov a príborov, ktoré ponúkajú reštaurácie a podniky.

V krajinách ako je Čína alebo Vietnam sa jedlo a nápoje bežne balí rovno do plastových sáčkov z dôvodu jednoduchého prenosu. Je však nepravdepodobné, žeby sa tento zvyk zo dňa na deň zo spoločnosti vytratil. Preto je nutné začať od seba: mnohí predavači sa potešia, ak vám budú môcť naservírovať jedlo do vašich nádob na jedlo alebo do Tupperware.

Pridajte sa k hnutiu


The palm-fringed shoreline of Bali's Kuta beach has long been a favourite with tourists seeking sun and surf, but nowadays its golden shores are being lost under a mountain of garbage.

Kedysi palmami lemovaná pláž na Bali, Kuta, bola obľúbenou turistickou destináciou kvôli slnku, surfovaniu, ale dnes? Dnes sa pláž stráca pod nánosmi odpadu, ktoré tam vyplaví more. GETTY


Možno to nie je práve najúžasnejší spôsob, ako tráviť deň, ale rozhodne ide o efektívny a zmysluplný spôsob využitia času: podieľať sa na upratovaní pláže. Skupina s názvom One Island One Voice nedávno rozbehla masívnu spoluprácu s 20 000 účastníkmi, ktorí sa podieľali na upratovaní 120 pláží na známom indonézskom ostrove Bali.

Taktiež sa môžete zapojiť do spolupráce s rôznymi organizáciami ako napríklad International Coastal Cleanup, ktoré vám poskytne potrebné nástroje, aby ste sa mohli pustiť do upratovania pláže vo vašom okolí.

Na Slovensku pôsobí skupina Zelená hliadka, ktorá okrem skrášľovania hlavného mesta, venuje svoju pozornosť aj likvidácii nelegálnych skládok či čisteniu okolia. Zelená hliadka pôsobí na Slovensku už niekoľko rokov. Počas jej existencie vznikli odnože aj v ďalších slovenských mestách (Pezinok, Sereď, Malacky, Trenčín, Žilina, Košice). Ak sa ale nechcete stávať súčasťou väčšej komunity a pomôcť svojmu okoliu na individuálnej úrovni, stačí vám pár rukavíc, vrecia na odpadky, dobrá nálada, a, v neposlednom rade, kontaktovať miestu samosprávu, s ktorou sa dohodnete na spolupráci v prípade väčšieho množstva vyzbieraného odpadu.

„Súčasťou nášho každodenného života sa môže stať aj vracanie nadmernému plastového odpadu späť korporáciám či zasielanie spoločnostiam emaily so žiadosťou o neplastové balenia. Začať neprodukovať plast musí začať u každého z nás predtým, ako sa rozhodneme kontaktovať korporácie a ďalšie komunity,“ tvrdí Son Chan, bojovník s plastmi z Greenpeace.

Pozitívnou stránkou je, že niektoré zo spomínaných systematických úsilí sa už zavádzajú.

Filipínsky prezident Rodrigo Duterte dokonca nariadil zatvorenie pláže Boracay na polroka, počnúc 26. aprílom, 2018. Dôvodom bol odpad naplavený z mora.

Medzitým sa indonézska vláda odhodlala k ambicióznemu plánu. Do siedmich rokov zmeniť kvalitu rieky Citarum na pitnú.

Príspevok PÄŤ ÁZIJSKÝCH KRAJÍN ZNEČISŤUJE OCEÁNY PLASTOM VIAC AKO OSTATNÉ KRAJINY SVETA DOHROMADY: AKO MÔŽEŠ POMÔCŤ PRÁVE TY? zobrazený najskôr NIE JE TO TAK.


Viewing all articles
Browse latest Browse all 585

Trending Articles


Peugeot 308 - PN611CZ: 5 100


IDEA - O beatech o lidech (vinyl, LP): 45


Lacný kvalitný notebook Lenovo - 80


Predam sersan ladu. - V texte


Možnosť privirobenia - 600


Stavebné prace - Dohodou


Celoodpružený bicykel MC KENZIE Hill 1000, 24 speed - 140


Zomrel otec kňaza Petra Sepešiho


Zber jablk v Taliansku


Darujem za odvoz voliéru pre psa - Zadarmo