Quantcast
Channel: NIE JE TO TAK
Viewing all articles
Browse latest Browse all 585

ZA 45 ROKOV SME VYHUBILI 65 % DIVOKEJ ZVERY

$
0
0

Správa od WWF upozorňuje so zdvihnutým prstom na zhoršujúce sa podmienky, do ktorej sme uvrhli planétu

Untitled-design-4


Ako živočíšny druh žijeme na planéte Zem už niečo cez 2 milióny rokov, ale len za posledných 44 rokov sme dosiahli to, čo sme nedokázali za celý čas svojej prítomnosti na planéte: masívne vymieranie našich zvieracích druhov.

Medzi rokmi 1970 až 2014 pocítila planéta Zem takmer 60 %-ný pokles cicavcov, vtákov, rýb, plazov a obojživelníkov – a takmer vo všetkých prípadoch je na vine človek. Rýchlosť, akou Zem stráca svoju biodiverzitu, je porovnateľná len s masívnym vymieraním. Tieto, ale aj ďalšie výskumy, publikovala WWF vo svojej výročnej, srdcervúcej pripomienke zhoršujúceho sa zdravia našej planéty, s názvom Správa o žijúcej planéte 2018 (Living Planet Report).

Správa, ktorú vydáva WWF každé dva roky, dokumentuje stav planéty – biodiverzitu, ekosystémy, dopyt po prírodných zdrojoch a dopad na prírodu a divočinu. Tohtoročné hodnotenie je to najhoršie, aké mohlo ľudstvo (zatiaľ) dostať:

  • 20% Amazonského pralesa zmizlo v priebehu 50 rokov
  • V celosvetovom meradle medzi rokmi 2000 a 2013 ubudlo 920 000 km štvorcových stromov
  • Z celkového množstva všetkých druhov, ktoré vyhynuli od roku 1 500 n.l., nadmerné drancovanie a poľnohospodárstvo zasiahlo 75 %
  • K okysličovaniu oceánov dochádza rýchlosťou, ktorá nemala obdoby za posledných najmenej 300 miliónov rokov. Odhaduje sa, že za posledných 30 rokov vyhynulo až 50 % koralov
  • Každých 10 rokov sú ľudia zodpovední za uvoľňovanie 100 miliárd ton uhlíka do zemských systémov. V máji 2019 dosiahla úroveň oxidu uhličitého v atmosfére hodnotu 414 ppm, čo je najviac za posledných najmenej 800 000 rokov
  • Len 25 % pôdy sa človek svojou aktivitou nedotkol. Do roku 2050 by tento podiel mal klesnúť na 10 %

Správa totiž hovorí jasne: naša závislosť od prírodných zdrojov neustále rastie a malo by byť všetkým nad slnko zrejmé, že príroda nie je „hračka na hranie“. Je dôležité si uvedomiť, že ak chceme prežiť, prírodu jednoducho potrebujeme.


Rangers saw off a rhino's horn to prevent it from being hunted by poachers. Photo: AlamyRangers odpílil konček rohu, aby nosorožec nebol pre pytliakov viac zaujímavý. Foto: Alamy


Svetová dohoda ľudí pre prírodu

WWF spoločne s kolegami z oblasti ochrany a vedy po celom svete vyzývajú na novú svetovú dohodu medzi ľuďmi a prírodou, ktorá by zahŕňala osoby s rozhodovacími právomocami na všetkých úrovniach – politické, ekonomické, spotrebiteľské. WWF spolupracuje s konzorciom takmer 40 univerzít a organizácií, aby spustili výskumnú iniciatívu, ktorá podrobí výskumu prácu, ktorá má spájať tie najlepšie spôsoby a metódy, ako zachrániť planétu.

Správa hovorí, že najväčšia výzva – a súčasne najväčšia príležitosť – tkvie v zmene nášho prístupu k rozvoju a že s ochranu prírody ide ruka v ruke aj ochrana ľudí.

Slovami Marca Lambertiniho, generálneho riaditeľa WWF International: „Ešte máme na výber. Môžeme byť súčasťou globálneho hnutia, ktoré zmení náš vzťah k planéte. Alebo môžeme byť generáciou, ktorá mala svoju šancu, ale premrhala ju. Voľba je na nás.“

Príspevok ZA 45 ROKOV SME VYHUBILI 65 % DIVOKEJ ZVERY zobrazený najskôr NIE JE TO TAK.


Viewing all articles
Browse latest Browse all 585