Správa od WWF upozorňuje so zdvihnutým prstom na zhoršujúce sa podmienky, do ktorej sme uvrhli planétu
Ako živočíšny druh žijeme na planéte Zem už niečo cez 2 milióny rokov, ale len za posledných 44 rokov sme dosiahli to, čo sme nedokázali za celý čas svojej prítomnosti na planéte: masívne vymieranie našich zvieracích druhov.
Medzi rokmi 1970 až 2014 pocítila planéta Zem takmer 60 %-ný pokles cicavcov, vtákov, rýb, plazov a obojživelníkov – a takmer vo všetkých prípadoch je na vine človek. Rýchlosť, akou Zem stráca svoju biodiverzitu, je porovnateľná len s masívnym vymieraním. Tieto, ale aj ďalšie výskumy, publikovala WWF vo svojej výročnej, srdcervúcej pripomienke zhoršujúceho sa zdravia našej planéty, s názvom Správa o žijúcej planéte 2018 (Living Planet Report).
Správa, ktorú vydáva WWF každé dva roky, dokumentuje stav planéty – biodiverzitu, ekosystémy, dopyt po prírodných zdrojoch a dopad na prírodu a divočinu. Tohtoročné hodnotenie je to najhoršie, aké mohlo ľudstvo (zatiaľ) dostať:
- 20% Amazonského pralesa zmizlo v priebehu 50 rokov
- V celosvetovom meradle medzi rokmi 2000 a 2013 ubudlo 920 000 km štvorcových stromov
- Z celkového množstva všetkých druhov, ktoré vyhynuli od roku 1 500 n.l., nadmerné drancovanie a poľnohospodárstvo zasiahlo 75 %
- K okysličovaniu oceánov dochádza rýchlosťou, ktorá nemala obdoby za posledných najmenej 300 miliónov rokov. Odhaduje sa, že za posledných 30 rokov vyhynulo až 50 % koralov
- Každých 10 rokov sú ľudia zodpovední za uvoľňovanie 100 miliárd ton uhlíka do zemských systémov. V máji 2019 dosiahla úroveň oxidu uhličitého v atmosfére hodnotu 414 ppm, čo je najviac za posledných najmenej 800 000 rokov
- Len 25 % pôdy sa človek svojou aktivitou nedotkol. Do roku 2050 by tento podiel mal klesnúť na 10 %
Správa totiž hovorí jasne: naša závislosť od prírodných zdrojov neustále rastie a malo by byť všetkým nad slnko zrejmé, že príroda nie je „hračka na hranie“. Je dôležité si uvedomiť, že ak chceme prežiť, prírodu jednoducho potrebujeme.
Rangers odpílil konček rohu, aby nosorožec nebol pre pytliakov viac zaujímavý. Foto: Alamy
Svetová dohoda ľudí pre prírodu
WWF spoločne s kolegami z oblasti ochrany a vedy po celom svete vyzývajú na novú svetovú dohodu medzi ľuďmi a prírodou, ktorá by zahŕňala osoby s rozhodovacími právomocami na všetkých úrovniach – politické, ekonomické, spotrebiteľské. WWF spolupracuje s konzorciom takmer 40 univerzít a organizácií, aby spustili výskumnú iniciatívu, ktorá podrobí výskumu prácu, ktorá má spájať tie najlepšie spôsoby a metódy, ako zachrániť planétu.
Správa hovorí, že najväčšia výzva – a súčasne najväčšia príležitosť – tkvie v zmene nášho prístupu k rozvoju a že s ochranu prírody ide ruka v ruke aj ochrana ľudí.
Slovami Marca Lambertiniho, generálneho riaditeľa WWF International: „Ešte máme na výber. Môžeme byť súčasťou globálneho hnutia, ktoré zmení náš vzťah k planéte. Alebo môžeme byť generáciou, ktorá mala svoju šancu, ale premrhala ju. Voľba je na nás.“
Príspevok ZA 45 ROKOV SME VYHUBILI 65 % DIVOKEJ ZVERY zobrazený najskôr NIE JE TO TAK.