Quantcast
Viewing all 585 articles
Browse latest View live

VZNIKLI DVE NOVÉ WEBOVÉ STRÁNKY

Nebudem chodiť okolo horúcej kaše. Dlhé roky sa zaoberám v médiách hľadaním alternatív, čo môžete vidieť aj na článkoch, ktorými som prispel na tento web. V niektorých ste mohli vidieť, že v poslednej dobe sa zaoberám najmä Zdrojovou ekonomikou a rozvíjaniu toho, aká by mohla byť. K nej sme si založili aj občianske združenie, ku ktorému sme vytvorili web s rovnomenným názvom: https://projekt-udrzatelnosti.sk/

Na tomto webe nájdete konečne v slovenčine zhromaždené informácie o Projekte Venus, Zdrojovej ekonomike a aktivitách nášho združenia. Ľahko tam nájdete, na čom pracujeme, koho hľadáme, ako nám môžete prispieť, ale aj čo sme preložili a urobili v minulosti.

Druhý web vznikol z potreby mať prehľad v ponúkaných riešeniach a faktoch zo všetkých možných oblastí ako ekonomiky, politiky, poľnohospodárstva, stavebníctva, vzdelávania a podobne. Je to prevažne rozcestník v minimalistickom vzhľade, aby bol čo najmenej rušivý, rýchly a ľudia našli, čo potrebujú s tým, že sa môžu podieľať na jeho obsahu. Sprvoti je na ňom obsah, ktorý som navrhol, aby bol na ňom umiestnený. Ak by diskusie inde ukázali, že ponúkané riešenia sú úplne mylné alebo by sa práveže masovo uplatnili a stali zastaranými, nebudeme váhať ich nahradiť novými, ktoré by sme však aj tak neustále radi dopĺňali. Názov tohto webu vznikol po hlasovaní medzi mojimi najbližšími spolupracovníkmi z iných projektov a teda názov je Nové riešenia: http://www.noveriesenia.sk/

Oba weby sa budú časom vylepšovať. Ako vidíte, nie sú ani konkurenčné tomuto webu. Tiež sa nemusíte báť, že by som teraz prestal prispievať kvôli nim sem. Na záver chcem poďakovať za spoluprácu na týchto weboch Davidovi Diczházymu a Tomášovi Martinčokovi, bez ktorých by tak skoro nevznikli.

 

Príspevok VZNIKLI DVE NOVÉ WEBOVÉ STRÁNKY zobrazený najskôr NIE JE TO TAK.


EÚ SA VZOPRELA TRUMPOVI A ZABLOKUJE SANKCIE USA VOČI IRÁNU

Európska únia zavádza tzv. Blokovací zákon na ochranu svojich firiem pôsobiacich v Iráne pred hroziacimi sankciami USA proti tejto krajine.

Prvé kolo obnovených sankcií USA nadobudne účinnosť tento utorok po polnoci amerického východného času a ďalšie prísne sankcie nadobudnú účinnosť začiatok novembra. Washington obnovuje sankcie, ktoré boli zrušené proti Iránu po tom, čo sa jednostranne vzdal historickej jadrovej dohody s Teheránom po mnohých rokoch rokovaní.

Spoločný komplexný akčný plán (JCPOA) o obmedzení jadrového programu Teheránu z roku 2015 bol podpísaný Iránom, Spojenými štátmi, Ruskom, Čínou a Európskou úniou. Odchod Washingtonu od jadrovej dohody bol široko odsúdený EÚ a ďalšími signatármi dohody.

Európska komisia uviedla, že napriek americkým sankciám budú európske spoločnosti pokračovať v legálnom podnikaní v Iráne pod ochranou Bruselu.

“Zrušenie sankcií súvisiacich s jadrovou energiou je základnou súčasťou dohody – jej cieľom je pozitívny vplyv nielen na obchodné a hospodárske vzťahy s Iránom, ale hlavne na život iránskeho ľudu. Sme odhodlaní chrániť európske hospodárske subjekty, ktoré sa zaoberajú legitímnym obchodom s Iránom, v súlade s právnymi predpismi EÚ a s rezolúciou Bezpečnostnej rady OSN 2231 “, uviedla Európska komisia v pondelok.

“Preto Európska únia aktualizuje Blokovací zákon, ktorý vstúpi do platnosti 7. augusta s cieľom chrániť európske spoločnosti, legitímne obchodujúce s Iránom pred dopadom mimoteritoriálnych sankcií USA,” dodala.

Brusel už v máji oznámil, že od augusta spustí Blokocí zákon. Zákon bol prvýkrát prijatý v roku 1996 a nedovoľuje, aby na európske spoločnosti dopadali mimoteritoriálne účinky amerických sankcií. Umožňuje spoločnostiam vymáhať náhrady škôd vyplývajúcich z takýchto sankcií a anuluje účinky rozsudkov zahraničných súdov na ne aplikovaných.

Európania sú “odhodlaní pracovať na zachovaní a dodržiavaní účinných finančných kanálov s Iránom, vrátane pokračovania iránskeho exportu ropy a zemného plynu”, dodala Európska komisia.

Signatári tvrdia, že zachovanie jadrovej dohody s Iránom je “otázkou dodržiavania medzinárodných dohôd a záležitosťou medzinárodnej bezpečnosti”.

Príspevok EÚ SA VZOPRELA TRUMPOVI A ZABLOKUJE SANKCIE USA VOČI IRÁNU zobrazený najskôr NIE JE TO TAK.

OD PEŇAŽNÉHO SYSTÉMU K ZDROJOVEJ EKONOMIKE – 2.A. ČASŤ

Predchádzajúca časť tu

Druhá časť bude delené na tri menšie podčasti A, B a C. Prečítajte si podčasť A.

Ekonomika, ktorá zakladá na fyzickom referente

Ako vymeniť zastaraný mechanizmus ponuky a dopytu?

V prvom rade je treba chápať, že budúcnosť práce vzhľadom na exponenciálny rast technológii je nereálna a danú tému sa venujem v článku Internet Vecí.

Aby sme mohli na danú tému hovoriť, musíme si vyjasniť niekoľko pojmov. Niekto mi raz povedal, že by to bolo ťažké bez peňazí, hlavne ak by mal každý „milión potrieb“.

Tu však treba rozlišovať medzi základnými ľudskými potrebami a túžbami. Túžby sú nekonečné a tým pádom nenaplniteľné v plnom rozsahu (hore som už spomenul reklamný priemysel, ktorý vytvára nové umelé hodnoty a teda aj nové túžby, aby podpori i cyklickú spotrebu).

Základné ľudské potreby sú napríklad: zdravé jedlo, bezpečnosť, relevantné vzdelanie a výchova, čisté životné prostredie, ubytovanie, zdravotná starostlivosť, atď.

Základné ľudské potreby majú všetci ľudia rovnaké a môžu zároveň slúžiť ako spoločná cesta prekonávania kultúrnych rozdielov.

To, čo teraz popíšem, môže byť dosiahnuteľné len za predpokladu, že obyvateľstvo prejde postupnou edukáciu a zmenou hodnôt v oblasti využívania nového systému, ktorý sa nezakladá na predpokladoch trhového hospodárstva s peňažným prerozdeľovaním a vykorisťovania planéty a jej obyvateľstva kvôli umelo vytvorenému zisku (inak by to nefungovalo).

To, čo ľudia potrebujú a to čo sa môže vyrobiť, determinujú len planetárne zdroje, nosná kapacita Zeme(1) a stav vedy a technológie. Preto by bolo najvhodnejšie najprv urobiť inventúru planetárnych zdrojov, aby sme mali čo v najväčšom detaile vedomosti ohľadom zdrojov na planéte, akými sú napríklad: nerastné suroviny, technický personál, továrne atď.

Ďalším krokom, ktorý dopomôže determinovať potreby obyvateľstva s presnosťou na jednotlivca sú dnešné technológie ako napríklad internet vecí (IoT). Senzory, ktoré sa používajú v IoT môžu s veľkou presnosťou merať ľudské potreby, zdravotný stav, dostupnosť potravín a iných tovarov a služieb. Umelá inteligencia Vám môže navrhnúť najvhodnejšie jedlá pre Váš aktuálny zdravotný stav poprípade Vás edukovať o príčinách vzniku Vašich chorôb, aby ste v budúcnosti mohli nastaviť svoj spôsob života tak, aby ste ho mohli žiť čo najplnohodnotnejšie.

Hore uvedenú interakciu môžeme popísať ako konvergencia komunikačného internetu s internetom s obnoviteľnou energiou a automatizovaným logistickým internetom v inteligentnom, interoperabilnom (súčinnosti a spolupráce) systéme internetového pripojenia. Toto v dnešnej dobe nazývame aj treťou priemyselnou revolúciou (podľa schém, ktoré poskytuje J. Rifkin).

Teraz existuje 11 miliárd senzorov, ktoré spájajú zariadenia s internetom vecí a do roku 2030 sa pripojí k prírodným zdrojom, výrobným linkám, skladom, dopravným sieťam, elektrickej sieti a recyklačným tokom 100 miliárd senzorov a implantuje sa do domácností, kancelárií, obchodov a vozidiel – neustále odosielajúc obrovské množstvá dát (Big Data) do internetu energetiky, logistiky a komunikácie.

Ktokoľvek bude môcť pristupovať k internetu vecí a používať veľkú kolekciu dát (Big Data) a analýzy na vývoj prediktívnych algoritmov, ktoré môžu zvýšiť efektívnosť, dramaticky zvýšiť produktivitu a znížiť marginálne náklady na výrobu a distribúciu fyzických vecí vrátane energie, výrobkov a služieb takmer na nulu, rovnako ako teraz s informačným tovarom.

Inteligentná továreň, tiež niekedy nazývaná “továreň budúcnosti”, je základným kameňom prebiehajúcej priemyselnej revolúcie. Je väčšinou zastúpená ako súhrn všetkých technológií priemyslu 4.0: kyberneticko-fyzikálne systémy – fyzické aktíva spojené s digitálnymi dvojčatami(2) – priemyselný internet vecí (IIoT), dátová analýza, aditívna výroba (3D tlač) a umelá inteligencia.

Tak ako by to mohlo fungovať?

V každodennom živote senzory zakomponované do tovární, ciest, budov, obalov od potravín, oblečenia, vlakov, káblov, nábytku, ľudského teľa, poľnohospodárskej pôdy atď. môžu poskytnúť dôležité informácie o potrebách ľudí, ale aj ich činnostiach, ktoré môžu pomôcť pri navrhovaní nových tovarov a služieb (poprípade produkciu existujúcich), ktoré sú odvodené z dát priamo od používateľa alebo používateľov a priamo porovnávané s dostupnosťou planetárnych zdrojov, prirodzenou regeneračnou schopnosťou Zeme(3) a schopnosťou produkovať v danom čase, aby sa vytvorila dynamická rovnováha.

Potreby sa tiež dajú zistiť priamo od ľudí, tak že sa ich spýtate, čo chcú (prostredníctvom prieskumu každého jedného jednotlivca).

Ako by to mohlo vyzerať v praxi?

Po prebudení z postele, ktorá aktívne meria vašu telesnú teplotu a porovnáva ju s inými biologickými dátami, ako napríklad poloha teľa, dýchanie, tepová frekvencia atď., pre optimalizáciu kvality Vášho spánku regulujúc výšku a tvrdosť vankúša alebo iných častí postele či teplotu na Vašej strane matracu atď., sa vyberiete do kuchyne, aby ste sa najedli.

Vaše preferencie z predošlej interakcie so systémom sú uložené a v prípade potreby doplnenia potravín, ktoré Vaša chladnička aktívne monitoruje sú automaticky doplnené. Vzhľadom k tomu, že vaša chladnička komunikuje s rôznymi zariadeniami na sieti, tiež dokáže merať pomocou chemických a biologických senzorov stav kvality potravín. Tieto senzory môžu byť zabudované v štandardizovaných obaloch od potravín a preto vie danú potravinu vyradiť alebo v prípade blížiacej sa závadnosti Vám ju ponúknuť, aby nevznikol odpad. Tiež komunikáciou s inými systémami vaša chladnička vie, že na dnes máte naplánovanú fyzickú aktivitu (turistika) pri ktorej miniete oveľa viac kalórii a po takejto činnosti máte zvyčajne chuť na jahodový nápoj, tak sa Vás opýta či aj dnes budete mať chuť na niečo podobné.

Ak je vaša odpoveď pozitívna systém dá požiadavku na doplnenie daného tovaru. Táto informácia putuje do inventárneho systému, kde sa porovnáva so stavom zásob s produkčnou schopnosťou v danom čase.

Inými slovami, každá fyzická časť má svoj „žijúci“ digitálny model (digitálne dvojča), ktoré okrem iného dokáže predikovať chyby v systémoch (opotrebovanie motora chladničky atď.), budúce požiadavky (jahodový nápoj, zvýšenie produkcie atď.), atď. , tiež ponúknuť optimalizačné alebo zmierňujúce opatrenia (nový algoritmus, ktorý môže zoptimalizovať chod motora, navrhnúť nové ložiská, atď.). V konečnom dôsledku tiež dokáže predpovedať príležitosti nových aplikácií systémov porovnávaním dát tisícov/miliónov/miliárd digitálnych dvojčiat na sieti.

Preto dopyt a ponuka v zmysle trhovej ekonomiky s peňažným prerozdeľovaním je zastaraný mechanizmus, ktorý okrem iného produkuje nežiadúce správanie vrátane podnetov pre korupciu, krádež a chamtivosť (niektoré ohromné environmentálne a sociálne dopady sme popísali v prvej časti).

V konečnom dôsledku hovoríme o úplnej automatizácii väčšiny práce (okrem kreatívnej), tak aby ľudia mohli naplniť svoj potenciál bez obmedzení kúpnej sily, negatívnych environmentálnych & sociálnych dopadov ako je tomu dnes.

Cieľom nového systému nazývaného „ekonomika založená na zdrojoch“ je podporiť nový stimulačný systém, ktorý už nie je zameraný na plytké a do seba zamerané ciele bohatstva, majetku a moci. Finančné prekážky dnes predstavujú obrovské obmedzenia inovácie, individuálnej tvorivosti a osobnej motivácie. V Projekte Venus (výskumné centrum Venus, Florida), ktorý navrhuje „ekonomiku založenú na zdrojoch“ by peniaze neboli potrebné na dosahovanie alebo tvorbu, keďže by boli k dispozícii prostriedky, ktoré by slúžili všetkým ľudským potrebám.

Aj keď som v pravej časti popísal len jednu časť automatizácie, ktorá by mohla byť aplikovaná podobne sa dá aplikovať na oblasť výroby (inteligentná továreň) alebo logistiky či iných častí. V konečnom dôsledku hovoríme o re-dizajne celej kultúry vrátane výstavby veľkých mestských systémov, aby podporili v čo najväčšom rozsahu všetky ľudské potreby a aby nové technológie mohli byť využité v ich plnom potenciále bez obmedzení integrácie do starých štruktúr dnešných miest (a nehovorím o „smart cities“ v dnešnom ponímaní).

V tejto časti sme si čiastočne ukázali ako sa dá nahradiť trhová ekonomika s peňažným prerozdelením, kde peniaze nereprezentujú nič reálne, teda nereferujú k žiadnej fyzickej veci akou sú napríklad naše planetárne zdroje, ktoré v celej ich komplexnosti potrebujeme na to, aby sme prežili.

Ako návrh sme si načrtli náhradu ponuky a dopytu v novom ekonomickom systéme „ekonomike založenej na zdrojoch“, ktorá referuje k planetárnym zdrojom, nosnej kapacite Zeme a prirodzenej regeneračnej schopnosti Zeme. Inými slovami, Projekt Venus ponúka komplexný plán pre sociálnu rekultiváciu, v ktorej budú ľudské bytosti, technológie a príroda schopné koexistovať v dlhodobom, udržateľnom stave dynamickej rovnováhy.

Definície pojmov:

  1. Nosná kapacita Zeme – Únosnosť biologického druhu v prostredí je maximálna veľkosť populácie druhov, ktorú môže životné prostredie trvalo udržať na neurčito, vzhľadom na potraviny, životné prostredie, vodu a ďalšie potreby dostupné v životnom prostredí. Pre ľudskú populáciu sú považované komplexnejšie premenné jednotky ako napríklad sanitácia, zdravotná starostlivosť atď.

  1. Pojem Digitálne dvojčatá sa vzťahuje na digitálnu repliku fyzických aktív (fyzické dvojča), procesov a systémov, ktoré možno použiť na rôzne účely. Digitálna reprezentácia poskytuje prvky a dynamiku toho, ako zariadenie Internetu vecí (IoT) funguje a žije počas celého jeho životného cyklu.

Digitálne dvojčatá integrujú umelú inteligenciu, strojové učenie a softvérovú analýzu s údajmi na vytvorenie žijúcich digitálnych simulačných modelov, ktoré sa aktualizujú a menia, v momente, keď sa ich fyzické náprotivky menia. Digitálne dvojčatá sa nepretržite učia a aktualizujú z viacerých zdrojov, aby čo najpresnejšie reprezentovali reálny charakter, pracovné podmienky alebo polohu v reálnom čase. Tento učiaci sa systém sa učí sám od seba pomocou údajov so snímačov, ktoré prenášajú rôzne aspekty jeho prevádzkových podmienok; od odborníkov, ako sú inžinieri s rozsiahlymi a relevantnými poznatkami v odvetví; z iných podobných strojov; z inej podobnej flotily strojov; a z väčších systémov a prostredia, v ktorých môže byť súčasťou. Digitálne dvojičky tiež integruje historické dáta z minulosti používania stroja do svojho digitálneho modelu.

V rôznych priemyselných odvetviach sa dvojčatá využívajú na optimalizáciu prevádzky a údržby fyzických aktív, systémov a výrobných procesov. Sú formujúcou technológiou pre Priemyselný internet vecí, kde fyzické objekty môžu žiť a interagovať s inými strojmi a ľuďmi.

Atď.

  1. Prirodzená regeneračná schopnosť Zeme – Schopnosť ekosystémov vyrábať užitočné biologické materiály a absorbovať odpadové materiály vytvorené ľuďmi pomocou systémov súčasného manažmentu a technológií ťažby.

Atď.

Pokračovanie:

Časť 2B.

Ekonomika založená na zdrojoch: Využívanie experimentálnej vedeckej metódy na vyhodnocovanie svojich mechanizmov.

Príspevok OD PEŇAŽNÉHO SYSTÉMU K ZDROJOVEJ EKONOMIKE – 2.A. ČASŤ zobrazený najskôr NIE JE TO TAK.

ZOZNAM KOGNITÍVNYCH SKRESLENÍ

Na preklade z originálu z anglickej verzie Wikipédie a iných materiálov sa podieľali:

Peter Vrbatovič, Boris Demovič, Adam Veselovský, Matúš Tremko, Damián Filo, Patrik Barančo, Anton Smataník a Marek Kopilec


Kognitívne skreslenia môžu byť rozdelené do štyroch kategórií: skreslenia vznikajúce z prílišného množstva informácií, nedostatočného významu, potreby konať rýchlo a obmedzení pamäti.

Kognitívne skreslenia sú systematické modely odchýlok od normy alebo racionality v úsudku a často sa študujú v psychológii a behaviorálnej ekonómii.

Hoci realita týchto skreslení je potvrdená replikovateľným výskumom, často existujú spory o tom, ako klasifikovať tieto skreslenia alebo ako ich vysvetliť. Niektoré sú výsledkom pravidiel spracovania informácií (t. j. mentálnych skratiek) heuristiky, ktoré mozog používa na rozhodovanie alebo úsudky. Skreslenia majú rôzne formy a prejavujú sa ako kognitívne (chladné) skreslenia ako je duševný šum alebo motivačné (horúce) skreslenia, napríklad keď sú domnienky skreslené zbožným uvažovaním. Oba efekty môžu byť prítomné v rovnakom čase.

Existujú tiež spory o niektorých týchto skresleniach, ako či sa považujú za zbytočné alebo iracionálne alebo či vedú k užitočným postojom alebo správaniu.

Hoci tento výskum zahŕňa predovšetkým ľudské subjekty, niektoré zistenia, ktoré preukázali skreslenia, sa našli aj v zvieratách. Napríklad hyperbolické diskontovanie sa pozorovalo u potkanov, holubov a opíc.

 

Rozhodovanie, presvedčenie a skreslenia v správaní.

Mnohé z týchto skreslení ovplyvňujú formovanie viery, obchodné a ekonomické rozhodnutia a ľudské správanie vo všeobecnosti.

Ambiguity effect
Efekt nejednoznačnosti: Tendencia vyhýbať sa pri rozhodovaní možnostiam, u ktorých informácie o úspešnosti sú neurčité alebo chýbajú.

Anchoring
Kotvenie: Tendencia sa pri rozhodovaní silno spoliehať (resp. zakotviť) na najvýraznejšiu informáciu, ktorú dostaneme. Tá potom ovplyvňuje naše ďalšie rozhodnutia.

Anthropocentrism
Antropocentrizmus: Pojem, ktorý kladie do stredu javu, procesu a vesmíru človeka, ktorého považuje za jediné a najdôležitejšie súcno vo svete. Človek má vlastnú hodnotu, zatiaľ čo príroda má iba inštrumentálnu hodnotu. Opakom je biocentrizmus. (Zdroj

Antropomorfismus
Antropomorfizmus: Snaha charakterizovať zvieratá, predmety a abstraktné pojmy ako znaky, emócie a zámery podobné ľudskému charakteru.

Attentional bias
Pozornostná selekcia: Označuje jav, ktorý spôsobuje, že jedinec v procese rozhodovania, nevyhodnotí všetky možné výsledky. Pozornosť venuje iba jednému alebo dvom možným výsledkom. Ostatné alternatívne možnosti sú ignorované. (Zdroj)

Automation bias
Klam automatizácie: Jedná sa o tendenciu jedinca uprednostňovať návrhy počítačom riadených automatizovaných systémov a opačne ignorovať riešenia navrhnuté človekom aj keď sú správne.

Availability heuristic
Heuristika dostupnosti: Jav, v ktorom jednotlivci odhadujú pravdepodobnosť výskytu udalosti podľa jednoduchosti, s akou si vedia spomenúť na príklady alebo asociácie danej udalosti. (Zdroj)

Availability cascade
Kaskáda dostupnosti: Samoposilňujúci jav, v ktorom sú informácie vnímané ako hodnoverné a pravdivé vďaka rastúcemu opakovaniu (resp. „opakuj informáciu, dokým sa nestane pravdivou“)

Backfire effect

Spätný efekt: Reakcia na vyvrátenie dôkazov posilnením ich predchádzajúcich presvedčení.

Bandwagon effect

Efekt skupinového vozňa: Tendencia robiť (alebo veriť) veciam, pretože veľa iných ľudí robí (alebo verí) v to isté. Súvisí so správaním skupiny a stáda.

Base rate fallacy or Base rate neglect

Chyba základnej sadzby alebo zanedbanie základnej sadzby: Tendencia ignorovať základné informácie (generické, všeobecné informácie) a sústrediť sa na konkrétne informácie (informácie, ktoré sa týkajú iba určitého prípadu).

Belief bias

Skreslenie viery: Efekt, kde niekoho hodnotenie logickej sily argumentu je skreslené vierohodnosťou záveru.

Ben Franklin effect

Efekt Bena Franklina: Osoba, ktorá urobila láskavosť niekomu, má väčšiu pravdepodobnosť, že urobí pre túto osobu ďalšiu láskavosť, ako keby bola dostala od tejto osoby láskavosť.

Berkson’s paradox

Berksonov paradox: Tendencia nesprávne interpretovať štatistické experimenty zahŕňajúce podmienené pravdepodobnosti.

Bias blind spot

Skreslenie slepej škvrny: Tendencia vidieť sa ako menej zaujatý ako ostatní ľudia, alebo byť schopný identifikovať viac kognitívnych skreslení v iných než v sebe.

Bystander effect

Vedľajší účinok: Tendencia myslieť si, že iní budú konať v krízovej situácii. Je to sociálny psychologický fenomén, v ktorom je menej pravdepodobné, že jednotlivci ponúknu pomoc obeti, keď sú prítomní iní ľudia. Čím väčší je počet okolostojacich osôb, tým menej pravdepodobne pomôže niektorý z nich. Niekoľko faktorov prispieva k efektu vedľajších účastníkov vrátane nejednoznačnosti, súdržnosti a rozširovania zodpovednosti, ktoré posilňujú vzájomné popieranie závažnosti situácie.

Choice-supportive bias

Skreslenie podpornej voľby: Tendencia pamätať si niečie voľby ako lepšie než v skutočnosti boli.

Clustering illusion

Ilúzia zoskupovania: Tendencia nadhodnocovať význam malých sérií, stôp alebo zhlukov vo veľkých vzorkách náhodných údajov.

Confirmation bias

Potvrďujúce skreslenie: Tendencia vyhľadávať, interpretovať, sústrediť sa a pamätať si informácie spôsobom, ktorý potvrdzuje svoje názory.

Congruence bias

Skreslenie zhody: Tendencia testovať hypotézy výlučne prostredníctvom priameho testovania namiesto testovania možných alternatívnych hypotéz.

Conjunction fallacy

Omyl spojenia: Známy aj ako problém Linda je tendencia predpokladať, že špecifické podmienky sú pravdepodobnejšie než všeobecné.

Conservatism (belief revision)

Konzervativizmus (revízia viery): Tendencia nedostatočne prehodnotiť svoju vieru, keď je prezentovaný nový dôkaz.

Continued influence effect

Efekt pokračujúceho vplyvu: Tendencia veriť predtým naučenej dezinformácii aj po jej náprave. Nesprávna informácia môže stále ovplyvniť závery, ktoré vzniknú po vykonaní korekcie.

Contrast effect

Kontrastný efekt: Zvýšenie alebo zníženie určitého vnímania stimulov v porovnaní s nedávno pozorovaným kontrastným objektom.

Courtesy bias

Zdvorilostné skreslenie: Tendencia vyjadrovať názor, ktorý je spoločensky správnejší ako skutočný názor, aby sa nikto neurazil.

Curse of knowledge

Kliatba vedomostí: Keď lepšie informovaní ľudia považujú za veľmi ťažké premýšľať o problémoch z pohľadu menej informovaných ľudí.

Declinism

Úpadkárstvo: Predispozícia pozerať sa na minulosť priaznivo (ružová retrospekcia) a budúcnosť negatívne.

Decoy effect

Efekt návnady: Je to fenomén, pri ktorom spotrebitelia budú mať tendenciu mať špecifickú zmenu v preferencii medzi dvoma možnosťami, keď sú prezentované aj s treťou možnosťou, ktorá je asymetricky dominantná. Preferencie pre možnosť A alebo B sa môžu meniť v prospech možnosti B, keď je predložená možnosť C, v ktorej úplne dominuje možnosť B (nižšia vo všetkých ohľadoch) a čiastočne dominuje možnosť A.

Default effect

Efekt predvolenia: Keď je možnosť výberu medzi viacerými možnosťami, môže existovať tendencia uprednostniť predvolenú možnosť.

Denomination effect

Efekt pomenovania: Tendencia utrácať viac peňazí, ak sú denominované v malých množstvách (napr. mince) skôr než veľké množstvá (napríklad účty).

Disposition effect

Efekt dispozície: Tendencia k predaju majetku, ktorý narastá na hodnote a odolať predaju majetku, ktorý klesol v hodnote.

Distinction bias

Rozlišovacie skreslenie: Tendencia vidieť dve možnosti ako viac odlišné, keď sa vyhodnocujú súčasne než keď sa vyhodnocujú oddelene.

Dunning–Kruger effect

Dunning–Kruger efekt: Tendencia nekvalifikovaných jednotlivcov nadhodnocovať vlastnú schopnosť a tendenciu odborníkov podceňovať svoju vlastnú schopnosť.

Duration neglect

Zanedbanie trvania: Je to psychologické zistenie, že ľudské úsudky o nepríjemnosti bolestivých zážitkov závisia veľmi málo od trvania týchto skúseností. Viaceré experimenty zistili, že tieto úsudky majú tendenciu ovplyvniť dva faktory: vrchol (keď bola skúsenosť najviac bolestivá) a ako rýchlo sa bolesť zmenšuje. Ak sa zmenší pomalšie, skúsenosť sa považuje za bolestivú.

Empathy gap

Medzera empatie: Tendencia podceňovať vplyv alebo silu pocitov v sebe alebo iných.

Endowment effect

Efekt nadácie: Je to hypotéza, že ľudia pripisujú veci väčšiu hodnotu iba preto, že ju vlastnia. V rámci paradigmy oceňovania budú mať ľudia tendenciu platiť viac, aby si ponechali niečo, čo vlastnia, než získali niečo, čo nevlastnia – dokonca ani vtedy, keď nie je dôvod na pripútanosť alebo dokonca aj keby to bolo len pred pár minútami. V rámci výmennej paradigmy sa ľudia, ktorým sa darí, zdráhajú obchodovať s iným dobrom podobnej hodnoty.

Exaggerated expectation

Prehnané očakávania: Založené na predpokladoch, že skutočné dôkazy sa ukážu byť menej extrémne ako naše očakávania.

Experimenter’s or expectation bias

Experimentátorove alebo očakávacie skreslenie: Tendencia experimentátorov uveriť, odobriť a publikovať údaje, ktoré sa zhodujú s ich očakávaniami o výsledku experimentu a nesúhlasiť, vyradiť alebo znížiť zodpovedajúce váhy údajov, ktoré sa javia ako v rozpore s týmito očakávaniami.

Focusing effect

Zaostrovací efekt: Tendencia klásť príliš veľký význam jednému aspektu udalosti.

Forer effect or Barnum effect

Efekt Forer alebo Efekt Barnum: Pozorovanie, že jednotlivci pripisujú vysokú presnosť hodnoteniam opisov ich osobnosti, ktoré údajne sú prispôsobené konkrétne pre nich, ale sú v skutočnosti nejasné a dostatočne všeobecné na to, aby sa vzťahovali na širokú škálu ľudí. Tento účinok môže poskytnúť čiastočné vysvetlenie rozšíreného prijatia niektorých nadprirodzených názorov a praktík, ako je astrológia, veštenie, čítanie aury a na niektoré typy osobnostných testov. Vzhľadom na to, že hodnotiace vyhlásenia sú nejasné, ľudia im pripisujú svoj vlastný význam, a preto sa pre nich vyhlásenie stávajú osobné. Tiež jednotlivci s väčšou pravdepodobnosťou súhlasia s negatívnymi hodnoteniami seba samých, ak vnímajú osobu, ktorá prezentuje hodnotenie ako vysokokvalitného profesionála.

Form Function Attribution Bias

Skreslenie prisudzovania funkčnej formy: Tendencia ľudí konať systematické chyby v prípade, že komunikujú s robotom nachádzajúcim sa v ľudsko-robotickej interakcii. Vysvetľuje sa to spôsobom, že ľudia dávajú svoje očakávania a predpoklady na robota na základe jeho podoby (formy) a atribúty funkcie, ktorá nie vždy odzrkadľuje jeho funkcionalitu.

Framing effect

Rámcový efekt: Informácie, ktoré poskytujú rôzne riešenia z rovnakej informácie v závislosti od toho, či je táto informácia odôvodnená.

Frequency illusion

Frekvenčná ilúzia: Ilúzia, v ktorej meno, slovo alebo akýkoľvek iný počuteľný zvuk, ktorý prednedávnom niekomu prišiel do pozornosti sa zrazu zmení na nepravdepodobnú frekvenciu krátko po tom (nejedná sa o ilúziu čerstvosti taktiež nie o selektívne skreslenie). Tento fenomén je prezývaný aj ako Baader-Meinhof fenomén.

Functional fixedness

Predikcia funkčnej fixácie: Limituje osobu používať objekt iba na jej tradičný účel.

Gambler’s fallacy

Klam gamblerstva: Tendencia myslieť si, že budúce možnosti sú prístupné cez minulé udalosti, ak sú v skutočnosti nezmenené. Klam pochádza z mylnej konceptualizácie zákonu veľkých čísel“. Napríklad: Hodil som mincou a padla 5–krát hlava, ak hodím šiestykrát, bude oveľa väčšia pravdepodobnosť, že padne panna.

Hard–easy effect

Ťažko-ľahký efekt: Závisí od úrovne náročnosti určitej činnosti, istota v úsudku je príliš konzervatívna a nedostatočne extrémna.

Hindsight bias

Predsudok spätného pohľadu: Osoba trpiaca týmto skreslením sa často prejavuje vetou Ja som to celú dobu vedela. Je to tendencia vidieť ako veci dopadnú v rovnakom čase, v akom sa už stali.

Hostile attribution bias

Skreslenie nepriateľského prísudku: Tendencia označovať prejavy ostatných za nepriateľské, aj keď tieto prejavy nemajú priamy nepriateľský zámer.

Hot-hand fallacy

Klam horúcej ruky: Taktiež známa ako Fenomén horúcej ruky alebo horúca ruka je nepodložená predstava osoby, ktorá uspela v náhodnej aktivite raz, a myslí si, že sa jej to podarí znovu.

Hyperbolic discounting

Hyperbolické diskontovanie: Sú to rozhodnutia, ktoré sa z momentálneho hľadiska zdajú výhodné, ale neplatí to pre dlhodobé hľadisko. Hyperbolické diskontovanie vedie k nekonzistentnosti rozhodnutí priebehom času – ľudia vytvárajú rozhodnutia, ktoré by v budúcnosti neurobili na základe rovnakého dôvodu. Taktiež známy ako predsudok prítomného momentu a je často spájaný s Dynamickou inkonzistenciou. Výborný príklad tohto javu je štúdia, ktorá ukazuje, že pri výbere týždeň dopredu si 74% ľudí vyberie ovocie, ale ak je táto voľba prevedená v aktuálny deň 70% zúčastnených si vyberie čokoládu.

Identifiable victim effect

Efekt identifikovateľnej obete: Tendencia reagovať silnejšie na jednu identifikovanú osobu v ohrození ako na veľkú skupinu ohrozených ľudí.

IKEA effect

IKEA efekt: Tendencia ľudí dávať neúmerne vysokú hodnotu veciam, ktoré oni čiastkovo zhromaždili ako napríklad nábytok od IKEA, bez ohľadu na kvalitu konečného výsledku.

Illicit transference

Nedovolený prenos: Je to neformálny klam, ktorý sa vyskytuje, keď argument predpokladá, že neexistuje žiadny rozdiel medzi pojmom v rozdelení (s odkazom na každého člena triedy) a kolektívom (odkazujúc na samotnú triedu ako celok). Existujú dve varianty tohto omylu:

Klam zloženia – predpokladá, že to, čo platí pre jednotlivé časti, platí pre celok. Tento klam je tiež známy ako argumentovanie od špecifického k všeobecnému.

Klam delenia – predpokladá, že to, čo platí pre celok, je pravdivé pre jeho časti (alebo niektoré podmnožiny častí).

Illusion of control

Ilúzia kontroly: Je to tendencia ľudí nadhodnocovať svoju schopnosť kontrolovať udalosti; napríklad keď ktokoľvek cíti pocit kontroly nad výsledkami, na ktoré preukázateľne nemá vplyv.

Illusion of validity

Ilúzia platnosti: Viera, že naše úsudky sú presné, najmä ak sú dostupné informácie konzistentné alebo vzájomne korelované.

Illusory correlation

Iluzórna korelácia: Nepresné vnímanie vzťahu medzi dvoma nesúvisiacimi udalosťami.

Illusory truth effect

Efekt iluzórnej pravdy: Tendencia veriť, že vyhlásenie je pravdivé, ak je ľahšie spracované alebo ak bolo uvedené viacnásobne, bez ohľadu na jeho skutočnú pravdivosť.

Impact bias

Skreslenie dopadu: Tendencia nadhodnocovať dĺžku alebo intenzitu vplyvu budúcich pocitov.

Information bias

Informačné skreslenie: Tendencia vyhľadávať informácie aj vtedy, keď nemôžu ovplyvniť činnosť.

Insensitivity to sample size

Necitlivosť na veľkosť vzorky: Tendencia podceňovať zmeny v malých vzorkách.

Irrational escalation

Iracionálna eskalácia: Fenomén, v ktorom ľudia ospravedlňujú zvýšenie investícií do rozhodnutia na základe kumulatívnej predchádzajúcej investície, a to napriek novým dôkazom, ktoré naznačujú, že rozhodnutie bolo zrejme nesprávne. Tiež známy ako klam utopených nákladov.

Law of the instrument

Zákon nástroja: Nadmerné spoliehanie sa na známy nástroj alebo metódy, ignorovanie alebo podhodnotenie alternatívnych prístupov. Ak všetko, čo máte, je kladivo, všetko vyzerá ako klinec.

Less-is-better effect

Efekt „Menej je lepšie“: Je to typ zmeny preferencií, ku ktorému dochádza vtedy, keď je preferovaná menšia alebo nižšia alternatíva návrhu, ak sa posudzuje samostatne, ale nie je vyhodnotená spoločne. Termín bol prvýkrát navrhnutý Christopherom Hseeom.

Look-elsewhere effect

Efekt Pozrite sa inde: Je to fenomén v štatistickej analýze vedeckých experimentov, kde zjavne štatisticky významné pozorovanie mohlo skutočne vzniknúť náhodou kvôli veľkosti parametrového priestoru na vyhľadávanie. Viac všeobecne známe v štatistikách ako problém viacnásobných porovnaní, termín získal v roku 2011 určitú pozornosť médií v kontexte hľadania Higgsovho bozónu v Large Hadron Collider.

Loss aversion

Averzia k strate: V kognitívnej psychológii a teórii rozhodovania sa averzia voči stratám vzťahuje na tendenciu ľudí uprednostňovať predchádzanie stratám pri získavaní ekvivalentných ziskov: je lepšie nestratiť 5 dolárov než nájsť 5 dolárov. Táto zásada je veľmi dôležitá v oblasti ekonomiky. To, čo odlišuje stratu averzie od averzie voči riziku, spočíva v tom, že užitočnosť peňažnej výplaty závisí od toho, čo sa predtým stalo alebo sa očakávalo.

Mere exposure effect

Efekt jednoduchej expozície: Tendencia vyjadriť prehnanú náklonnosť k veciam len z dôvodu dôverného vzťahu k nim.

Money illusion

Ilúzia peňazí: Tendencia sústrediť sa skôr na nominálnu hodnotu peňazí než na jej hodnotu z hľadiska kúpnej sily.

Moral credential effect

Efekt morálneho poverenia: Tendencia sledovať výsledky nepredpojatosti k zvýšeniu následných predsudkov. Prípadne sebahodnotenie je termín používaný v sociálnej psychológii a marketingu na opis podvedomého javu, v ktorom zvýšená dôvera a pocit bezpečia v niekoho vlastný obraz alebo predstavu o sebe má tendenciu, aby sa jednotlivec menej zaoberal následkami následného nemorálneho správania, a preto je pravdepodobnejšie, že urobí nemorálne rozhodnutia a bude nemorálne konať.

Negativity bias or Negativity effect

Skreslenie negativity alebo negatívny účinok: Psychologický jav, pri ktorom ľudia majú väčšiu pamäť na nepríjemné spomienky v porovnaní s pozitívnymi spomienkami.

Neglect of probability

Zanedbanie pravdepodobnosti: Tendencia úplne ignorovať pravdepodobnosť pri rozhodovaní v neistote.

Normalcy bias

Skreslenie normálnosti: Odmietnutie plánovať alebo reagovať na katastrofu, ktorá sa nikdy predtým nestala.

Not invented here

Tu nevynájdené: Averzia kontaktovať sa s alebo použiť produkty výskumu, štandardov alebo vedomostí vyvinutých mimo skupiny. Súvisí s efektom IKEA.

Observer-expectancy effect

Efekt pozorovateľsko-očakávací: Keď výskumník očakáva daný výsledok, a preto nevedome manipuluje s experimentom alebo nesprávne interpretuje údaje, aby ich našiel (pozri tiež očakávaný účinok subjektu).

Omission bias

Skreslenie opomenutia: Tendencia posudzovať škodlivé činy ako horšie, menej morálne než rovnako škodlivé opomenutia (nečinnosti).

Optimism bias

Optimistické skreslenie: Tendencia byť nadmerne optimistický, nadhodnocovať priaznivé a príjemné výsledky (pozri tiež zbožné úsilie, valenčný efekt, skreslenie pozitívneho výsledku).

Ostrich effect

Pštrosí efekt: Ignorácia očividnej (negatívnej) situácie.

Outcome bias

Predsudok výsledku: Tendencia posudzovať rozhodnutie na základe eventuálneho výsledku namiesto úsudku na základe kvality rozhodnutia v čase, kedy bolo rozhodnutie vykonané.

Overconfidence effect

Efekt prílišnej sebadôvery: Prílišná sebaistota v jednotlivých odpovediach na otázky. Napr. na určité typy otázok, odpovede, ktoré ľudia hodnotia 99% určitosťou sa ukazujú nesprávne v 40% prípadoch.

Pareidolia
Pareidolia: Neurčitý a náhodný podnet (často obrázok alebo zvuk) je vnímaný ako výrazný. Napr. tvár v oblakoch, muž na mesiaci alebo neexistujúci zvuk vychádzajúci z nahrávky prehrávanej spätne.

Pessimism bias

Pesimistické skreslenie: Tendencia ľudí, obvzášť ľudí trpiacich depresiou, preceniť pravdepodobnosť negatívnych vecí, ktoré sa im dejú.

Placebo effect

Placebo efekt: Uverenie skutočnosti, že daný jav je podložený skutočnosťou, ktorá nie je ničím opodstatnená.

Planning fallacy

Plánovací klam: Tendencia podceniť dokončenie zadania včas.

Post-purchase rationalization

Ponákupná racionalizácia: Tendencia presvečiť sa racionálnym argumentom po kúpe, že kúpa priniesla opodstatnenú hodnotu.

Pro-innovation bias

Pre-inovačné skreslenie: Tendencia mať nadmerný optimizmus pre vynález alebo pre využiteľnosť vynálezu pre spoločnosť, pričom sa často zlyháva pri identifikácií jeho limitov a slabín.

Projection bias

Projekčné skreslenie: Tendencia preceniť ako veľmi naše budúce ja zdieľa preferencie, myšlienky a hodnoty vedúce nás do podpriemerných možností.

Pseudocertainty effect

Efekt pseudoistoty: Tendencia robiť voľby s averziou voči riziku, ak je očakávaný výsledok pozitívny, ale aj robiť rozhodnutia s vyhľadávaním rizika pre vyhnutie sa negatívnym výsledkom.

Reactance

Vzoprenie sa: Túžba urobiť opak toho, čo niekto chce urobiť, z potreby odolať vnímanému pokusu obmedziť vašu slobodu voľby (pozri tiež Reverzná psychológia).

Reactive devaluation

Reaktívna devalvácia: Devalvovanie návrhov len preto, že údajne pochádzali od súpera.

Recency illusion

Ilúzia čerstvosti: Ilúzia, že používanie slov alebo jazykov je nedávna inovácia, keď je v skutočnosti dlho platná (pozri aj frekvenciu ilúzie).

Regressive bias

Regresívne skreslenie: Určitý stav mysle, kde sú vysoké hodnoty a vysoké pravdepodobnosti nadhodnotené, zatiaľ čo nízke hodnoty a nízka pravdepodobnosť sú podhodnotené.

Restraint bias

Klam zdržanlivosti: Tendencia nadhodnocovať svoju schopnosť ukázať zdržanlivosť tvárou v tvár pokušeniu.

Rhyme as reason effect

Rým ako efekt dôsledku: Rýmujúce sa vyhlásenia sú vnímané ako pravdivé. Slávny príklad sa používa v procese O.J. Simpsona, kedy obhajoba používala rýmovanie sa.

Risk compensation/Peltzman effect

Kompenzácia rizika/Peltzmanov efekt: Tendencia vziať väčšie riziká, keď vnímaš zvyšujúcu sa bezpečnosť.

Selection bias

Selektívna zaujatosť: Tendencia spoznať niečo viac, keď nás niečo vedie k tomu viac sa zaujímať. Napríklad, keď kupujeme auto, tak máme tendenciu pozorovať podobné vozidlá častejšie ako predtým. Oni nie sú náhle bežnejšie – len sme si ich všimli viac. Tiež sa to nazýva skreslenie výberu pozorovateľov.

Selective perception

Selektívne vnímanie: Tendencia nevidieť a rýchlejšie zabudnúť na podnety, ktoré spôsobujú emocionálne nepohodlie a odporujú našim predchádzajúcim názorom. Napríklad učiteľ môže mať obľúbeného študenta, pretože je zaujatý zvýhodňovaním v skupine. Učiteľ ignoruje slabé výsledky študenta. Naopak, nemusí si všimnúť postup svojho najmenej obľúbeného študenta.

Semmelweis reflex

Semmelweis reflex: Tendencia odmietnuť nové dôkazy, ktoré sú v rozpore s paradigmou.

Sexual overperception bias/sexual underperception bias

Skreslenie nadmernej sexuálnej precitlivenosti/skreslenie nedostatočnej sexuálnej citlivosti: Tendencia nadhodnocovať/podceňovať sexuálny záujem inej osoby o seba.

Social comparison bias

Skreslenie sociálneho porovnávania: Tendencia, pri rozhodovaní, uprednostniť potenciálnych kandidátov, ktorí nekonkurujú mojim vlastným silným stránkam.

Social desirability bias

Skreslenie sociálnej príťažlivosti: Je to tendencia respondentov prieskumu odpovedať na otázky spôsobom, ktorým budú pozitívne vnímaní inými. Môže mať formu nadmerného hlásenia dobrého správania alebo nedostatočného hlásenia o zlom alebo nežiadúcom správaní.

Status quo bias

Skreslenie status quo: Tendencia mať rád veci, ktoré ostávajú pomerne rovnaké.

Stereotyping

Stereotypy: Očakáva sa, že člen skupiny bude mať určité charakteristiky avšak bez aktuálnych informácií o tejto osobe.

Subadditivity effect

Efekt prídavku: Tendencia usudzovať, že pravdepodobnosť celku je nižšia ako pravdepodobnosť jednotlivých častí.

Subjective validation

Subjektívne overenie: Vnímanie, že niečo je pravdivé, ak viera subjektu vyžaduje, aby to bola pravda. Priraďuje tiež vnímané prepojenia medzi náhodami.

Surrogation

Nahradzovanie: Strata pohľadu na strategický koncept, že opatrenie je určené na reprezentovanie a následne sa koná akoby opatrenie bolo predmetom záujmu.

Survivorship bias

Skreslenie prežitia: Sústredenie sa na ľudí alebo veci, ktoré prežili nejaký proces a neúmyselne prehliadnúť kvôli nedostatočnej viditeľnosti tie, ktoré nedokázali.

Time-saving bias

Skreslenie úspory času: Podhodnotenie času, ktorý by sa mohol zachrániť (alebo stratiť) pri zvyšovaní (alebo znižovaní) z pomerne nízkej rýchlosti a nadhodnotení času, ktorý by sa mohol zachrániť (alebo stratiť) pri zvyšovaní (alebo znižovaní) z pomerne vysokej rýchlosti.

Third-person effect

Efekt tretej osoby: Viera, že masovo komunikované mediálne správy majú väčší vplyv na iných ako na nás.

Parkinson’s law of triviality

Parkinsonov zákon o trivialite: Tendencia dávať neprimeranú váhu triviálnym problémom. Tiež známe pod názvom „Bicyklový prístrešok“ vysvetľuje, prečo sa organizácia môže vyhnúť špecializovaným alebo zložitým veciam, ako je návrh jadrového reaktora, namiesto toho sa zameria na niečo ľahko uchopiteľné a odmeňujúce priemerného účastníka ako napríklad zostrojenie bicyklového prístrešku.

Unit bias

Skreslenie základnej jednotky: Tendencia chcieť dorobiť daný diel úlohy alebo veci. Silné účinky najmä u konzumácii potravín.

Weber–Fechner law

Weberov–Fechnerov zákon: Problémy pri porovnávaní malých rozdielov vo veľkých množstvách.

Well travelled road effect

Efekt dobre prejdenej cesty: Podcenenie trvania často prechádzaných trás a precenenie prechodu menej známej trasy.

Women are wonderful effect

Efekt „Ženy sú úžasné“: Tendencia pridávať ženám na pozitívnych hodnotách viac ako mužom.

Zerorisk bias

Skreslenie nulového risku: Tendencia skresľovať malé riziko na nulu v dôsledku znižovania väčšieho rizika na omnoho menšie.

Zero-sum bias

Bezstratové skreslenie: Skreslenie pri situácií, ktorá je vnímaná ako bezstratová (napr. jedna osoba získava na úkor druhej).


 

Sociálne skreslenia

Actor-observer bias

Skreslenie účastníka-pozorovateľa: Tendencia vysvetľovať správanie iných jednotlivcov s nadmerným zdôrazňovaním vplyvu ich osobnosti a s podceňovaním vplyvu ich situácie (pozri tiež základnú chybu prisudzovania) a na vysvetlenie vlastného správania robiť opak (t.j. nadmerne zdôrazňovať vplyv našej situácie a podceňovať vplyv našej osobnosti).

Authority bias

Poslušnosť voči autorite: popisuje ľudskú tendenciu pripisovať väčšiu váhu názorom autorít a byť týmito názormi omnoho viac ovplyvnený. Tento jav skúma a presne popisuje Milgramov Experiment (1961).

Cheerleader effect

Efekt roztlieskavačky: Efekt roztlieskavačky, taktiež známy ako efekt atraktivity skupiny je kognitívne skreslenie, vykreslujúce jednotlivca prináležiaceho skupine ako atraktívnejšieho ako mimo nej. Tento pojem je založený na výskume Drewa Walkera, Edwarda Vula (2013) a van Osch et al (2015).

Defensive attribution hypothesis

Hypotéza obranného prisudzovania: Je súbor presvedčení, ktoré ľudia používajú pri obrane proti strachu, že sa stanú obeťou alebo príčinou nejakej nešťastnej udalosti. Obvykle si vytvárame obranné prisudzovanie, keď sme svedkami alebo sa dozvieme o nejakej nepríjemnej udalosti postihujúcej niekoho iného. Tieto pripisovania viny závisia od akýchkoľvek podobností medzi svedkom a osobou (osobami), ktorá bola postihnutá nešťastím. Pripisujeme tomu viac vlastnej zodpovednosti, keď sa osobné a situačné podobnosti nepodobajú na našu situáciu. Pripisovanie zodpovednosti umožňuje pozorovateľovi veriť, že nešťastie bolo kontrolovateľné, a preto sa mu dalo predísť.

Egocentric bias

Egocentrické skreslenie: Je tendencia príliš sa spoliehať na vlastnú perspektívu a/alebo mať lepší názor na seba ako na realitu. Zdá sa, že je výsledkom psychologickej potreby uspokojiť svoje ego a taktiež má pozitívny vplyv na konsolidáciu pamäte. Výskum ukázal, že na skúsenosti, myšlienky a presvedčenia sa ľahšie vzpomína, keď sa zhodujú s vlastnými, čo spôsobuje egocentrický pohľad na vec. Michael Ross a Fiore Sicoly prvýkrát identifikovali toto kognitívne skreslenie vo svojej štúdii z roku 1979, Egocentrické predsudky v dostupnosti a atribúcii. Egocentrické skreslenie považuje väčšina psychológov za všeobecne zastrešujúci termín, pod ktorý spadajú ďalšie súvisiace javy.

Extrinsic incentives bias

Zaujatosť v prospech vonkajších faktorov (Skreslenie vnútornými faktormi) – preceňovanie vonkajších faktorov podmieňujúcich motívy/ správanie druhého človeka na úkor vnútorných

False consensus effect

Efekt chybného konsenzu – tendencia preceňovať mieru, do akej s nami druhí ľudia súhlasia

Forer effect (aka Barnum effect)

Forerov efekt – tendencia prisudzovať privysokú presnosť opisu našej osobnosti, ktorý je údajne špeciálne upravený na nás, hoci v skutočnosti je vágny a dosť všeobecný na to, aby sa dal použiť na široké spektrum ľudí. Príklad: Denné horoskopy.

Fundamental attribution error

Chyba základného prisudzovania (Skreslenie vnútornými faktormi) – preceňovanie vnútorných čŕt človeka pri snahe vysvetliť jeho správanie, pričom sa podceňuje význam a vplyv vonkajších faktorov (okoností) podmieňujúcich dané správanie

Group attribution error

Chyba skupinového prisudzovania – neobjektívne presvedčenie, že charakteristika jedinca odráža charakteristiku skupiny, ku ktorej patrí, resp. že výsledok rozhodnutia skupiny sa musí zákonite odzrkadliť v preferenciách jednotlivých členov danej skupiny, dokonca aj keď dostupné informácie jasne naznačujú opak

Halo effect

Halo efekt: Tendencia, aby sa osobnosté pozitívne a negatívne črty prelievali od jednej osobnostnej oblasti k inej vo vnímaní iných (pozri aj stereotyp fyzickej atraktívnosti).

Illusion of asymmetric insight

Ilúzia asymetrického pohľadu: Ľudia vnímajú ich vedomosti o svojich rovesníkov, aby prekonali vedomosti svojich rovesníkov o nich.

Illusion of external agency

Ilúzia externého vplyvu: Keď ľudia vidia sebou tvorené preferencie akoby namiesto toho boli spôsobené dôkladnými, efektívnymi a láskavými činiteľmi

Illusion of transparency

Ilúzia priehľadnosti: Ľudia nadhodnocujú schopnosť ostatných poznať ich a tiež preceňujú ich schopnosť poznať ostatných.

Illusory superiority

Ilúzia nadradenosti: Nadhodnocovať svoje žiaduce kvality a podceňovať nežiaduce kvality vo vzťahu k iným ľuďom. (Taktiež známy ako efekt jazera Wobegon, Efekt lepšieho ako priemer alebo skreslenie nadradenosti.)

Ingroup bias

Vnútroskupinové skreslenie: Tendencia ľudí umožniť prednostné zaobchádzanie k iným, ktorých oni vnímajú ako členov ich skupín.

Just-world hypothesis

Hypotéza „Iba svet: Tendencia ľudí chcieť veriť, že svet je v základe taký, spôsobujúc racionalizovanie si inak nevysvetliteľnej nespravodlivosti, ktorú si obeť(e) zaslúžia.

Moral luck

Morálne šťastie: Tendencia ľudí pripisovať väčšie alebo menšie mravné postavenie na základe výsledku udalosti.

Naïve cynicism

Naivný cynizmus: Predpokladať viac sebeckých skreslení v iných než v sebe.

Naïve realism

Naivný realizmus: Viera, že vidíme realitu, aká v skutočnosti je, objektívne bez skreslení, že fakty sú pre všetkých jasné, že racionálni ľudia s nami súhlasia, a že tí, ktorí nie, tak sú buď neinformovaní, leniví, iracionálni alebo zaujatí.

Outgroup homogeneity bias

Skreslenie mimoskupinovej homogenity: Jednotlivci vidia členov ich vlastnej skupiny ako relatívne premenlivejších než členov iných skupín.

Self-serving bias

Skreslenie samozásluh: Tendencia pripisovať viac zodpovednosti za úspechy ako za zlyhania. Môže sa prejaviť aj ako tendencia k tomu, aby ľudia hodnotili nejednoznačné informácie spôsobom, ktorý by bol prospešný ich záujmom (pozri tiež predsudky, ktoré slúžia skupinám).

Shared information bias

Skreslenie zdieľaných informácií: Známe ako tendencia pre členov skupiny tráviť viac času a energie diskutovaním o informáciách, s ktorými všetci členovia sú už stotožnení (zdieľané informácie) a menej času a energie diskutovaním informácií, o ktoré sa iba nejakí členovia zaujímajú (nezdieľané informácie).

Sociability bias of language

Predpojatosť jazyka: Neúmerne vyššie zastúpenie slov súvisiacich so sociálnymi interakciami v porovnaní so slovami súvisiacimi s fyzickými alebo mentálnymi aspektmi správania vo väčšine jazykov. Toto skreslenie sa pripisuje povahe jazyka ako nástroj umožňujúci ľudské interakcie. Keď sa ako zdroj informácií používajú slovné deskriptory, sociálne skreslenia takýchto deskriptorov sa objavujú vo faktoro-analytických štúdiách ako faktor súvisiaci s prosociálnym správaním.

System justification

Systémové ospravedlňovanie: Tendencia brániť a posilniť status quo. Existujúce sociálne, ekonomické a politické opatrenia majú tendenciu byť uprednostňované a alternatívy znevažované, niekedy aj na úkor individuálneho a kolektívneho záujmu. (Pozri tiež predpojatosť status quo.)

Trait ascription bias

Skreslenie prisovanej vlastnosti: Tendencia ľudí vidieť ich samých ako relatívne premenlivých v oblasti osobnosti, správania a nálady, zakiaľ vidieť ostatných ako viac predvídateľných.

Ultimate attribution error

Konečná prisudzujúca chyba: Podobne ako pri základnej chybe pripisovania, v tejto chybe je pravdepodobné, že človek vytvorí interné priradenie celej skupine namiesto jednotlivcov v skupine.

Worse-than-average effect

Efekt „Horší ako priemer“: Tendencia veriť si, že som horší než iní v úlohách, ktoré sú obtiažne.


 

Chyby a skreslenia pamäte

V oblasti psychológie a kognitívnej vedy je skreslenie pamäte kognitívne skreslenie, ktoré zvyšuje alebo zhoršuje spomienky pamäte alebo ktoré mení obsah vykázanej pamäte. Existuje mnoho typov skreslení v pamäti, vrátane:

Bizarreness effect

Efekt bizardnosti: Bizardný materiál sa lepšie rozpomína než bežný materiál.

Choice-supportive bias

Skreslenie podporujúcej sa voľby: V samoospravedlňujúcom správaní spätne pripisujúc, že voľba bola uskutočnená na základe viac informácií než ako bola, keď bola robená.

Change bias

Skreslenie zmeny: Po investíciách úsilia v produkciu zmeny spomínajúc si na predchádzajúci výkon ako ťažší ako v skutočnosti bol.

Childhood amnesia

Detská amnézia: Zachovanie niekoľkých spomienok pred vekom 4 ročného človeka.

Conservatism or Regressive bias

Konzervativizmus alebo regresívne skreslenie: Tendencia zapamätať si vysoké hodnoty a vysoké pravdepodobnosti/frekvencie skôr ako nižšie, než boli skutočne a nížšie než vyššie, než boli skutočne. Na základe dôkazov nie sú spomienky dosť extrémne.

Consistency bias

Skreslenie konzistencie: Nesprávne rozpomenuteľné niekoho minulé postoje a správanie, keď sa ponášajú na súčasné postoje a správanie.

Context effect

Kontextový efekt: Poznanie a spomienky sú závislé na kontexte, takže také mimokontextové spomienky sú ťažšie na pripomenutie než spomienky v rámci kontextu.

Cross-race effect

Efekt kríženej rasy: Tendencia ľudí jednej rasy mať ťažkosti s identifikáciou členov inej rasy, ako je ich vlastná.

Cryptomnesia

Kryptomnézia: Forma zlého prisudzovania, kde je pamäť zamieňaná za predstavivosť, pretože neexistuje žiadna subjektívna skúsenosť jestvujúcej spomienky.

Egocentric bias

Skreslenie sebeckosti: Je to tendencia spoliehať sa príliš silno na vlastnú perspektívu a/alebo mať vyšší názor na seba ako na realitu. Zdá sa, že je výsledkom psychologickej potreby uspokojiť svoje ego a byť výhodná pre konsolidáciu pamäti. Výskum ukázal, že skúsenosti, myšlienky a presvedčenia sa ľahšie spomínajú, keď sa zhodujú s vlastnými, čo spôsobuje sebecký náhľad.

Fading affect bias

Skresľujúci efekt vyblednutia: Skreslenie, v ktorej emócia spojená s nepríjemnými spomienkami rýchlejšie zmizne, než emócie spojené s pozitívnymi udalosťami.

False memory

Falošná pamäť: Forma zlého úsudku, kde sa fantázia zamieňa za pamäť.

Generation effect (Self-generation effect)

Efekt tvorenia (Efekt vlastnej tvorby): Samostatne generované informácie sa najlepšie pamätajú. Napríklad ľudia si môžu lepšie rozpomenúť spomienky na výroky, ktoré vytvorili, než podobné výroky, ktoré vytvorili iní.

Google effect

Google efekt: Tendencia zabudnúť na informácie, ktoré možno ľahko nájsť pomocou internetových vyhľadávačov.

Hindsight bias

Skreslenie spätného pohľadu: Sklon vidieť minulé udalosti ako predvídateľnejšie než v skutočnosti boli; tiež nazývaný Všetko som to vedel účinok.

Humor effect

Efekt humoru: Na vtipné veci sa ľahšie spomína ako nevtipné, čo možno vysvetliť rozlišovacou schopnosťou humoru, zvýšeným kognitívnym časom spracovania na pochopenie humoru alebo emocionálnym vzrušením spôsobeným humorom.

Illusion of truth effect

Ilúzia pravdivého efektu: Ľudia pravdepodobne identifikujú ako pravdivé výroky tie, ktoré predtým počuli (aj keď si ich vedome neuvedomujú, že ich počuli) bez ohľadu na skutočnú platnosť vyhlásenia. Inými slovami, je pravdepodobné, že osoba verí známym vyhláseniam než neznámym.

Illusory correlation

Iluzórna korelácia: Nepresné pamätanie si vzťahu medzi dvoma udalosťami.

Lag effect

Efekt oneskorenia: Fenomén, pri ktorom je učenie väčšie, keď sa štúdium rozloží v priebehu času, na rozdiel od toho, aby sa študovalo rovnaký čas pri jednom posedení. Pozrite si tiež efekt odstupu.

Leveling and sharpening

Zarovnanie a ostrenie: Deformácie pamäti, ktoré sa prejavujú stratou detailov v spomienkach v čase, často súbežne s ostrením alebo selektívnymi spomienkami na určité udalosti, ktoré majú zveličený význam vo vzťahu k detailom alebo aspektom skúseností stratených zarovnaním. Obe skreslenia sa môžu posilňovať v čase opakovaním spomínaním alebo znovurozprávaním spomienok.

Levels-of-processing effect

Efekt úrovní spracovania: Rôzne metódy kódovania informácií do pamäte majú rôzne úrovne účinnosti.

List-length effect

Efekt dĺžky listu: Menšie percento položiek sa zapamätá v dlhšom zozname, ale vzhľadom na zvýšenie dĺžky zoznamu sa zvyšuje aj absolútny počet položiek, ktoré si človek pamätá.

Misinformation effect

Efekt dezinformácie: Pamäť sa stáva menej presnou v dôsledku rušivých informácií po udalosti.

Modality effect

Efekt prispôsobivosti: Rozpomenutie pamäte je vyššie pre posledné položky zoznamu, keď boli položky zoznamu prijaté prostredníctvom reči, než keď boli prijaté prostredníctvom písania.

Mood-congruent memory bias

Skreslenie Zhodná nálada pamäte: Zlepšené rozpomínanie informácií, ktoré sa zhodujú s aktuálnou náladou.

Next-in-line effect

Efekt ďalšieho v poradí: Ľudia, ktori sa striedajú v skupinovej debate majú tendenciu marginalizovať rečníka, ktorý hovoril tesne pred nimi.

Part-list cueing effect

Efekt čiastkového zoznamu: Ak sa zameriame na niekoľko položiek zo zoznamu a neskôr sa vrátime k jednej z nich, zdôrazníme ju tak a ťažšie si vybavíme zvyšok.

Peak–end rule

Pravidlo vrcholového konca: Zdá sa, že ľudia vnímajú nie súhrn skúseností, ale priemer toho, aké boli na vrchole a ako skončili.

Persistence

Pretrvávanie: Nežiadúci opakovaný výskyt spomienok na traumatickú udalosť.

Picture superiority effect

Efekt nadradenosti obrazu: Predstava, že pojmy, ktoré sa naučia pri prezeraní obrázkov sa ľahšie a často rozpomenú, než pojmy, ktoré sa naučia prezeraním ich náprotivkov ako písaných slovných foriem.

Positivity effect (Socioemotional selectivity theory)

Efekt pozitivity: Starší ľudia uprednostňujú pozitívne myšlienky pred negatívnymi vo svojich spomienkach

Primacy effect, recency effect & serial position effect

Efekt prvenstva, aktuálny efekt a efekt sériovej polohy: Položky na konci zoznamu sa vybavia najľahšie, nasledujú tie na začiatku, avšak tie v strede sa pamätajú najťažšie.

Processing difficulty effect

Efekt obtiažnosti spracovania: Informácia, ktorá zaberie viac času na čítanie a zamýšlalo sa nad ňou viac (spracovaná s väčšími ťažkosťami) je ľahšie zapamätateľná.

Reminiscence bump

Náhle spomienky: Rozpomínanie si na viac osobných udalostí z dospievania a ranej dospelosti ako osobných udalosti z iných životných období. Bolo to identifikované štúdiom autobiografickej pamäte a následným vykreslením veku kódovania spomienok

Rosy retrospection

Rúžové spomienky: Spomienky na minulosť ju vykresľujú krajšiu ako reálne bola.

Self-relevance effect

Efekt vlastnej relevantnosti: Spomienky vzťahujúce sa k sebe sú ľahšie rozpomenuteľné než podobné informácie týkajúce sa ostatných.

Source confusion

Zdroj zmätku: Mätúce epizodické resp. spomienky vytvárajú skreslené spomienky.

Spacing effect

Efekt odstupu: Informácia je lepšie rozpomenuteľná ak s vystavenie sa opakuje dlhší čas než menší. Je tak lepšie používať rozloženú prezentáciu a nie hromadnú prezentáciu. Prakticky tento účinok naznačuje, že hromadenie (intenzívne štúdium na poslednú chvíľu) v noci pred skúškou nie je pravdepodobné, že bude rovnako účinné ako štúdium v intervaloch v dlhšom časovom rámci.

Spotlight effect

Efekt reflektora: Je to fenomén, v ktorom ľudia majú tendenciu veriť, že sú viac vnímaní ako v skutočnosti.

Stereotypical bias

Skreslenie stereotypov: Pamäť sa uchyľuje k stereotypom.

Suffix effect

Efekt prípony: Zmenšenie aktuálneho efektu, pretože zvučná vec sa pripojí k zoznamu, na ktorý sa subjekt nemusí rozpamätať.

Suggestibility

Ovplyvniteľnosť: Forma zlého prisudzovania, kde sa myšlienky, ktoré navrhovateľ predkladá, zamieňajú za spomienky.

Tachypsychia

Rýchle myslenie: Keď sa čas vnímaný individuálnym človekom buď predlžuje, čo spôsobuje, že udalosti sa spomaľujú, alebo skracujú.

Telescoping effect

Teleskopický efekt: Tendencia presunúť nedávne udalosti späť v čase a vzdialené udalosti dopredu v čase, čím sa nedávne udalosti zdajú vzdialenejšie a vzdialenejšie udalosti ako novšie.

Testing effect

Testovací efekt: Skutočnosť, že si ľahšie zapamätáte informácie, ktoré ste si prečítali prepísaním namiesto opätovného prečítania.

Tip of the tongue phenomenon

Tip jazykového javu: Keď je subjekt schopný rozpamätať sa na časti veci alebo súvisiace informácie, ale frustrujúco neschopný sa rozpamätať na celú vec. Toto sa považuje za príklad blokovania“, kde viaceré podobné spomienky sa rozpamätajú a navzájom sa rušia.

Travis syndrome

Travisov syndróm: Preceňovanie súčasnosti. Súvisí s myšlienkou osvietenectva o vývoji a so zdôrazňovaním vplyvu času s apelom na ideu, že novšia myšlienka je lepšia.

Verbatim effect

Doslovný účinok: že podstata toho, čo niekto povedal, je lepšie zapamätateľná než doslovné znenie. Je to preto, že spomienky sú výklady, nie presné kópie.

Von Restorff effect

Von Restorff efekt: U položka, ktorá vyčnieva je pravdepodobnejšie ľahšie zapamätanie než u ostatných.

Zeigarnik effect

Zeigarnik efekt: Nedokončené alebo prerušené úlohy sa pamätajú lepšie ako dokončené.

 

P.S.: Ak by ste našli akékoľvek chyby a nepresnosti, kontaktujte nás a radi opravíme.

Príspevok ZOZNAM KOGNITÍVNYCH SKRESLENÍ zobrazený najskôr NIE JE TO TAK.

ĽUDSTVO MUSÍ PREJSŤ NA BEZMÄSITÚ A BEZMLIEČNU STRAVU

Nižšia konzumácia živočíšnych produktov k záchrane sveta pred tými najhoršími dopadmi klimatických zmien je viac ako žiadúca, píše sa v závere správy OSN.

Image may be NSFW.
Clik here to view.
a-cattle-farm-at-Estancia-002
Správa OSN varuje svetových lídrov, že ak ľudia nezmenia svoje stravovacie návyky, nepodarí sa nám vyhnúť hladomoru, nedostatku pohonných hmôt a tým najhorším scenárom, ktoré so sebou prinesie globálne otepľovanie.

V správe Program Spojených národov pre životné prostredie (UNEP) od Medzinárodného výboru udržateľného riadenia zdrojov (international panel of sustainable resource management) sa píše, že s blížiacim sa rokom 2050, kedy nárast svetovej populácie dosiahne 9,1 miliardy, bude západný spôsob stravovania, v ktorom prevládajú mäso a mliečne produkty, neudržateľný.

Citujeme: „Očakávame, že (negatívny) vplyv agrokultúry značne porastie z dôvodu nárastu populácie a s ňou súvisiacou zvýšenou konzumáciou zvieracích produktov. Na rozdiel od fosílnych palív, v tejto oblasti sa ťažko hľadá alternatíva: ľudia musia jesť. K výraznej redukcii vplyvu na planétu by došlo len v prípade, ak by sa zmenili aj stravovacie návyky ľudí, a došlo tak k odklonu od zvieracích produktov.“

Profesor Edgar Hertwich, autor správy, tvrdí: „Zvieracie produkty spôsobujú viac škody ako [produkcia] konštrukčných materiálov ako sú piesok alebo cement, plasty či kovy. Biomasa a plodiny pre zvieratá sú rovnako škodlivé ako [spaľovanie] fosílne palivá.“

Príspevok ĽUDSTVO MUSÍ PREJSŤ NA BEZMÄSITÚ A BEZMLIEČNU STRAVU zobrazený najskôr NIE JE TO TAK.

ŽIJEME NA PLANÉTE PLNEJ PLASTU. ČO NA TO NAŠE ZDRAVIE?

Nové štúdie odhaľujú, že plasty a ich mikrovlákna sú už všade. Nielen v oceánoch, ale aj v zemi. Preto musíme urýchlene zistiť, ako sa dostávajú do nášho jedla, vzduchu a pitnej vody a aký to môže mať dopad na naše zdravie.

Image may be NSFW.
Clik here to view.
4288
Zdá sa, že už nejaký ten čas nevedomky pijeme a pravdepodobne aj konzumujeme drobné mikroplasty. Foto: CBW/Alamy Stock Photo

Niekedy aj drobný objav nám dokáže otvoriť oči tak, že sa na svet pozeráme celkom inak. Kontaminácia pitnej vody mikroplastmi na celom svete uverejnená v Guardiane odhaľuje, že Zem je plastmi doslova už pretkaná.

Čo to ale znamená pre 7 miliárd ľudí, ktorí na nej žijú, žiaľ nikto nevie. Ale všetci experti a zhodujú na jednom: Ak vezmeme do úvahy varovné signály vplyvu plastov na morský život, hľadanie odpovede na túto otázku už nemôže na seba nechať čakať.

Vieme, že oceány sa hemžia pestrofarebným plastom, ktorý si pláva na hladine. Z odpadu, ktorý vyprodukovala konzumná spoločnosť, vznikli kolosálne a odpudivé víry v mori a dokonca zahltil aj tie najvzdialenejšie pláže od Arktídy až po najodľahlejšie časti Pacifiku.

Hromadné znečistenie krajiny bolo skryté. Pitná voda sa získava z hôr, riek, jazier a studní…takto by sme mohli pokračovať donekonečna. Ukazuje sa, že drobné tenké vlákna plastov sú už všade.

Možno to nie je až takým veľkým prekvapením. Plast je úžasný materiál, flexibilný a – kým ho nepálite – v podstate nezničiteľný. Je taký užitočný, že dnes tvorí polovicu všetkého ľudského odpadu. Ale keď si už ľudstvo uvedomilo jeho výhody, musí si uvedomiť aj cenu, ktorú zaň zaplatí: okrem toho malého podielu plastov, ktorý sa páli, „drvivá väčšina plastov, ktorá bola vyrobená, sa ešte nerozložila, a teda, je prítomná v životnom prostredí v nejakej forme,“ hovorí nedávna vedecká štúdia. To je viac ako 8 miliárd ton.

Správa stručne zosumarizovala, čo sa vedelo o rozsahu kontaminácie mikroplastmi na súši: „Máme nedostatok štúdií.“ Ale odhalenia o vode z vodovodu upriamili pozornosť na rôzne pilotné štúdie, ktoré naznačovali všadeprítomné znečistenie plastami. Všetky nemecké fľaškové pivá testované v jednom laboratóriu obsahovali mikroplasty, to isté sa potvrdilo aj pri testovaní vzoriek cukru a medu.

Vyzerá to tak, že pijeme a pravdepodobne už aj konzumujeme mikroplasty. Záleží na tom vlastne? To nikto netuší, ale výskumy kontaminácie morského života plastmi vzbudzuje obavy. Morské tvory, ktoré skonzumujú mikroplasty, im môžu uškodiť (niekedy až s fatálnymi následkami) a to nehovoríme len o tých, ktoré im znemožňujú pohyb.

Plasty často obsahujú širokú paletu chemikálií, ktoré menia ich vlastnosti alebo farbu, pričom mnohé z nich sú toxické alebo narúšajú hormonálnu váhu. Plasty taktiež priťahujú ďalšie imisie, vrátane dioxínov, kovov a niektorých druhov pesticídov.

Dokázalo sa, že mikroplasty priťahujú aj mikrobiálne patogény. Vie sa, že v črevách zvierat dochádza aj k urýchlenému uvoľneniu znečisťujúcich látok z plastov. „Navyše,“ ako sa ďalej uvádza v správe, „existujú dôkazy, že niektoré čiastočky dokonca prejdú črevnú stenu a presunú sa do iných tkanív, ale pre nás s už neznámymi dôsledkami.“

Ovplyvní to však nejako ľudí? Jediné dve suchozemské tvory, na ktorých prebehla podrobná štúdia konzumácie mikroplastov, sú dva typy dážďoviek a hlísty.

Ďalšou veľkou a nezodpovedanou otázkou je ako sa dostávajú mikroplasty do našej vody a jedla. Podľa správa od britského Inštitútu správy vody a životného prostredia  sú najväčšmi zastúpené vlákna, ktoré vypúšťajú syntetické textílie a drobné úlomky z pneumatík, a ďalšiu veľkú časť zastupuje rozklad plastu. Výsledky hovoria, že množstvo plastu, ktoré končí na európskych skládkach len každým rokom sa pohybuje v rozmedzí 4-23-násobku množstva odpadu, ktoré sa vyhadzuje do svetových oceánov.

Množstvo odpadových mikroplastov sa dostane do čističiek odpadových vôd, kde filtre ale nezachytia mnohé plastové fragmenty. Dokonca nedávny výskum publikovaný v denníku Environmental Science and Technology poukázal na to, že zhruba polovica [mikroplastov] sa napriek tomu dostane späť na farmy v Európe a Spojených štátoch. Štúdia odhaduje, že až 430 000 ton mikroplastov sa dostane každoročne na európske farmy, v Severnej Amerike je to číslo o niečo nižšie, len 300 000 ton.

„Je až desivé, že prenosu mikroplastov – a život ohrozujúcich látok naviazaných na ne – , ktoré putujú z mestských čističiek až na farmy, nebola predtým venovaná vedcami a výskumníkmi dostatočná pozornosť a neuvažovali sa ani o regulátoroch,“ zhrnuli vedci podieľajúci sa na štúdii. „Ak máme aj naďalej zabezpečovať bezpečnú produkciu jedla, okamžité vyšetrovanie je neodkladné,“ spomína sa v podobnej štúdii.

A mestá pritom prispievajú k rozsiahlemu znečisťovaniu. Ďalšia nedávna štúdia, znovu jedna z prvých, ktoré vniesla trochu svetla do problematiky, odhalila, že v množstvo mikroplastov obsiahnutých v daždi, ktorý istého času padal na Paríž, sa pohybovali medzi 3-10 tonami. Rovnaký tím dokonca našiel tieto mikroplasty v byte a hotelovej izbe. Vedúci tímu, ktorý vypracoval štúdiu, prezradil, že je vysoko pravdepodobné, že tieto mikroplasty už aj dýchame.

Rovnako ako mnohé environmentálne problémy – klimatická zmena, pesticídy, znečistenie ovzdušia – skutočný dopad bude známy až roky po napáchaných škodách. Ak budeme mať šťastie, tak sa naša planéta, zahltená plastami, nezmení na toxickú guľu, na ktorej nebude môcť existovať život. Ak k tomu nedôjde, rozhodne je čo upratovať. Správne zaobchádzať so všetkým plastovým odpadom bude ošemetné: zastaviť neúmyselné uvoľňovanie mikrolastov zo šiat, či ciest.

Ale čo je najdôležitejšie, musíme urýchlene vedieť, či každý deň všetci dýchame, prijímame v potrave alebo vdychujeme mikroplasty.

Príspevok ŽIJEME NA PLANÉTE PLNEJ PLASTU. ČO NA TO NAŠE ZDRAVIE? zobrazený najskôr NIE JE TO TAK.

MILIÓNY PLASTOVÝCH FLIAŠ ROVNAKO NEBEZPEČNÉ AKO KLIMATICKÁ ZMENA

Exkluzívne: Do roku 2021 dosiahne ročná spotreba plastových fliaš pol bilióna, čo zďaleka prekročí možnosti recyklácie a ohrozí oceány, pobrežia, ako aj samotné životné prostredie.

Každú minútu sa predá približne milión plastových fliaš na celom svete a v roku 2021 majú čísla poskočiť o ďalších 20%, čím vznikne taká environmentálna kríza, o ktorej niektorí bojovníci proti plastu tvrdia, že bude rovnako závažná ako klimatická zmena.

Nové čísla, ktoré obdržal The Guardian, odhaľujú nárast používania plastových fliaš. Do konca dekády sa predá viac ako pol bilióna fliaš ročne.

Dopyt, zodpovedajúci kúpe 20 000 fliaš každú sekundu, je zjavne poháňaný neprekonateľnou túžbou po balenej vode, pričom táto západná urbánna kultúra „mať na dosah ruky“ sa šíri aj do ďalších kútov sveta, akými sú Čína a Ázijský pacifický región.

V roku 2016 sa na celom svete predalo viac ako 480 miliárd plastových fliaš, čo je výrazný nárast oproti roku 2006 s 300 miliardami. Ak by sme ich poukladali za sebou tak, žeby sa navzájom dotýkali jedna druhej, dostali by sme sa za polovicu vzdialenosti planéty Zem od slnka (vzdialenosť slnko-Zem je 149,6 mil. km). Podľa posledných odhadov zo správy o trendoch v spôsoboch balenia, Euromonitor International vyčíslil, že do roku 2021 dôjde k nárastu až na 583,3 miliardy.

 Väčšina plastových fliaš používaných na nealkoholické nápoje a vodu sú vyrobené z polyetyléntereftalátu (Pet), ktorý sa dá recyklovať. No keďže ich užívanie nezávratne stúpa po celom svete, snahy zbierať a recyklovať fľaše, aby sme zabránili znečisťovaniu oceánov, zlyhávajú.

Image may be NSFW.
Clik here to view.
2018-05-12 (5)
Menej ako polovica všetkých fliaš kúpených v roku 2016 sa zrecyklovalo a len zo 7% z nich sa vyrobili nové fľaše. Zvyšok fliaš skončil buď na skládke pod nánosmi hliny odpadu alebo v oceáne.

Každým rokom do svetových oceánov unikne 5-13 miliónov ton plastu, ktorý potom konzumujú morské vtáky, ryby a ďalšie organizmy a podľa výskumu nadácie Ellena MacArthura hrozí, že do roku 2050 bude v oceánoch viac odpadu ako rýb.

Experti tvrdia, že plast si dokonca našiel aj svoju cestu na náš stôl.

Vedci z Ghent Univerzity v Belgicku nedávno vypočítali, že ľudia, ktorí konzumujú morské špeciality, príjmu v potrave až 11 000 týchto plastových čiastočiek ročne. V auguste 2016 výsledky štúdie z Plymouth Univerzity vo Veľkej Británii ukázali, že až v tretine vylovených rýb v britských vodách, vrátane tresky, makrely a mäkkýšov, sa našli čiastočky plastov. Vlani sa dokonca aj Európsky úrad pre bezpečnosť potravín dožadoval okamžitého výskumu s odôvodnením zvýšených obáv o ľudské zdravie a bezpečnosť „kvôli potenciálnej hrozbe výskytu mikroplastov v tkanive rýb, ktoré končia na pultoch našich obchodov.“

Ellen MacArthurová, svetová jachtárka, vedie aktuálne kampaň, aby spropagovala cirkulárny ekonomiku, ktorej filozofiou je opätovné používanie, dopĺňanie a recyklácia plastov miesto jednorazového použitia. „Prechod ku cirkulárnej ekonomike s plastmi je obrovskou príležitosťou, ako uzavrieť celý kruh, ušetriť miliardy dolárov a ako separovať produkciu plastov od spotreby fosílnych palív,“ dodáva.

Hugo Tagholm, člen kampane za záchranu morských ekosystémov Surferi proti odpadu (Surfers Against Sewage) povedal, že čísla sú zdrvujúce. „Kríza zahltenia plastmi už súperí s hrozbou globálneho otepľovania, keďže plasty znečisťujú všetky prírodné systémy a ohrozujú čoraz viac a viac organizmov na planéte.“

„Súčasná veda poukazuje na to, že plasty nemožno asimilovať do potravinového reťazca. Plasty, ktoré sú rozložené na drobné mikroplasty a nesú si v sebe toxíny, si aktuálne vedia nájsť svoju cestu na náš tanier.“ Aj z toho dôvodu Surferi proti odpadu bojujú za prejdenie návrhu na splatný vklad v Spojenom kráľovstve ako spôsob podnietiť a šíriť osvetu opätovného používania.

Tagholm dodáva: „Zatiaľ čo produkcia jednorazových plastov za posledných 20 rokov dramaticky narástla, systémy ako ich zadržať, kontrolovať, opätovne používať a recyklovať zaostali.“

Vo Veľkej Británii sa spotrebuje denne až 38,5 milióna plastových fliaš. (Na Slovensku v roku 2003 dosiahla spotreba takýchto fliaš až 300 miliónov a čísla odvtedy jednoznačne narástli) – pričom zhruba polovica z nich sa zrecyklovala, zatiaľ čo viac ako 16 miliónov týchto fliaš bolo denne odvezených na skládku odpadu, spálených alebo vyvezených do prírody či do oceánov.

„Odhaduje sa, že v najbližších 20 rokoch sa produkcia plastov zdvojnásobí a do roku (2050 narastie štvornásobne. Preto je nutné konať už dnes,“ vyjadril Tagholm svoje presvedčenie.

Z aj vyššie spomenutých dôvodov vznikali oprávnené obavy o tom, aký bude mať dopad znečistenie plastami v oceánoch po celom svete. Minulý mesiac vedci našli takmer 18 ton plastu na jednom z najvzdialenejších ostrovov, neobývanom koralovom ostrove v Južnom Pacifiku.

Image may be NSFW.
Clik here to view.
nycgif-compressor
.gif prevzaté zo stránky plasticadrift.org s názornou ukážkou toho, ako sa plasty vyhodené do morí šíria v Atlantickom oceáne.

 

Ďalší výskum odľahlých arktických pláží odhalil obrovské znečistenie plastami napriek malým miestnym komunitám. Na začiatku týždňa už vedci stihli varovať, že plastové fľaše a podobné spôsoby balenia závratnou rýchlosťou zaplavujú niektoré z najkrajších britských pláží a odľahlejších pobreží, pričom ohrozujú všetky druhy živočíchov, od žralokov obrovských až po polárne kačky.

Podľa vyjadrení Rosemary Downey, vedúcej balenia v Euromonitore a jednej zo svetových expertiek v oblasti produkcie plastových fliaš, väčšina plastových fliaš, ktoré sa používajú na celom svete, obsahujú pitnú vodu.

Čína je zodpovedná za najväčšie zvýšenie v produkcii. Spotreba balenej vody sa vyšplhala na takmer štvrtinu celosvetového dopytu, dodáva.

„Ide o rizikovú krajinu. Vychádzame z analýz svetového predaja plastových PET fliaš, pričom dopyt čínskych obyvateľov po týchto fľašiach neustále narastá,“ prezrádza Downeyová.

V roku 2015 kúpili Číňania 68,4 miliardy fliaš balenej vody, a v roku 2016 toto číslo vzrástlo na neuveriteľných 73,8 miliardy, t.j. o 5,4 miliardy viac.

Image may be NSFW.
Clik here to view.
3504
Pracovník prerozdeľuje plastové fľaše v recyklačnom centre na predmestí Wuhan, provincia Hubei. Fotka: Jie Zhao/Corbis/Getty Images

„K nárastu došlo v dôsledku narastajúcej urbanizácie. Ľudia túžia žiť v zdravom prostredí, no existujú značné obavy týkajúce sa kontaminácie podzemných vôd a kvality pitnej vody, k čomu prispieva nárast kupovanie balenej vody,“ potvrdila a dodáva, že India a Indonézia zažívajú tiež rovnako silný boom.

Plast, ktorý sa používa na výrobu fliaš a aktuálne spôsobuje obrovské problémy v životnom prostredí, bol spopularizované ešte v 40. rokoch minulého storočia. Väčšina vtedy vyrobeného plastu sa ešte dnes niekde povaľuje, pretože petrochemické zmesy obsiahnuté v týchto plastoch sa rozkladajú aj stovky rokov.

Množstvo plastov vyprodukovaných za rok sa rovná zhruba celkovej váhe ľudstva.

Najviac plastových fliaš produkujú majoritné spoločnosti nealkoholických nápojov. Podľa analýzy, ktorú uskutočnilo hnutie Greenpeace po tom, čo spoločnosť sladených nealkoholických nápojov Coca-Cola odmietla zverejniť svoju celosvetovú spotrebu plastov, vyprodukuje spoločnosť [Coca-Cola] viac ako 100 miliárd jednorazových plastových fliaš ročne – t.j. 3 400 fliaš za sekundu. Podľa Greenpeace, šesť najväčších spoločností distribujúcich nealkoholické nápoje využíva v priemere len 6,6% z recyklovaného PET (polyetyléntereftalátu) vo svojich produktoch. Tretina z nich neplánuje zvýšiť podiel recyklovateľných plastov a ani jedna z nich sa ho nechystá využívať na 100% v globálnej produkcii.

Plastové fľaše by sa mohli vyrábať zo 100% recyklovateľných plastov, tzv. RPet – ľudia v kampani tlačia na veľké soft-drinkové spoločnosti, aby radikálne zvýšili objem recyklovateľných plastov vo svojich fľašiach. Ale spoločnosti hrajú mŕtveho chrobáka a odmietajú zavádzanie RPet z kozmetických dôvodov, ako uviedol Steve Morgan z Recoup vo Veľkej Británii. Chcú totiž, aby ich produkty boli v nablýskaných a jasných plastových obaloch.

Podľa informácií z výboru Dolnej snemovne Spojeného kráľovstva (House of Commons committee), British Plastics Federation (BPF), obchodná asociácia, priznala, že na výrobu fliaš zo 100% recyklovateľného plastu, sa spotrebuje o 75% menej energie ako na výrobu celkom nových plastových fliaš. Ale BPF dodáva, že na spoločnosti by nemal byť vyvíjaný nátlak, aby zvýšili objem recyklovateľného materiálu pri výrobe nových fliaš. „Recyklovateľný obsah…môže dosiahnuť aj 100%, no toto rozhodnutie prináleží výrobcom, navyše ho ovplyvňuje niekoľko rôznych faktorov,“ vyjadril sa Philip Law, generálny riaditeľ BPF.

Priemysel sa bráni akémukoľvek zdaneniu či poplatkom za účelom zníženia dopytu po jednorazových plastových fliaš – poplatok činí 5 pencí (0,01€) za plastový sáčok, čím by sa malo dosiahnuť zníženie plastových sáčkov o 80%.

Coca-Cola sa vyjadrila, že zvažovala požiadavku od hnutia Greenpeace uverejniť svoju globálnu spotrebu plastov. Hovorkyňa: „Globálne stále zvyšujeme používanie recyklovateľných plastov v krajinách, kde je to uskutočniteľné a povolené. Zvyšujeme aj výskyt RPet na trhu, kde je to možné, a odobrili sme ho pre regulované potravinárske použitie v 44 krajinách z 200, v ktorých pôsobíme.“

[Coca-Cola[ súhlasí s tým, že by [ich] plastové fľaše mohli byť vyrábané zo 100%-ne recyklovateľných plastov, ale nikde v okolí sa nenachádzalo také množstvo vysokokvalitného potravinárskeho plastu, ktorý je nutné k zvýšeniu množstva RPet fliaš na takú úroveň [100%].

„Ak máme zvýšiť množstvo recyklovateľných plastov v našich fľašiach, potom je nutné prísť s novým prístupom, t.j. zaviesť cirkulárnu ekonomiku pre naše plastické fľaše,“ dodáva.

Hnutie Greenpeace sa vyjadrilo, že šesť veľkých soft-drinkových spoločností musí spraviť viac ako len výrazne zvýšiť podiel recyklovateľných plastov vo svojich fľašiach. „Počas nedávnej expedície Greenpeace, kedy sme hľadali plastický odpad na vzdialenom pobreží Škótska, sme našli plastové fľaše takmer všade, kam sme sa pohli,“ prezradila nám Louisa Casson, členka Greenpeace a kampane v boji za čisté oceány.

„Je nad slnko jasné, že priemysel výroby nealkoholických nápojov musí znížiť svoju plastovú stopu.“

Príspevok MILIÓNY PLASTOVÝCH FLIAŠ ROVNAKO NEBEZPEČNÉ AKO KLIMATICKÁ ZMENA zobrazený najskôr NIE JE TO TAK.

8 KROKOV AKO VYRIEŠIŤ PROBLÉMY S PLASTMI V OCEÁNOCH

Zdanenie tých, ktorí znečisťujú, alebo finančné dotácie pre oceány – to sú niektoré z konkrétnych krokov, ktoré je nutné podniknúť.

Oceán nám poskytuje všetko, čo potrebujeme: potravu, kyslík, inšpiráciu a prácu. Ďalšou dôležitou funkciou je jeho regulácia klímy. No napriek týmto životne dôležitým faktorom, sa k nemu nesprávame tak, ako si zaslúži a aktuálne meníme naše oceány na obrovské skládky odpadu. Každú minútu končí v oceáne jeden celý nákladiak plastového odpadu, a sme nejaký ten čas pozadu . Dobrou správou je to, že tento problém má riešenie.

Bol to srdcervúci, ale za to dôležitý deň, keď Cuvierová vorvaňovitá veľryba zomrela na pláži v Sotra v Nórsku po tom, čo skonzumovala 30 plastových sáčkov, ktoré sa po pitve našli v jej žalúdku. Tí z nás, ktorí sa zaoberajú problematikou oceánov už niekoľko rokov, toto nebol ani tak šok, tobôž prekvapenie. Znečistenie oceánov plastami zdokumentovali už vedci v 70. rokoch minulého storočia. Mnohým ďalším sa otvorili oči zrejme až v roku 2017. Problém s plastami je dnes už taký veľký, že sa ho možno nájsť na všetkých plážach sveta.

Image may be NSFW.
Clik here to view.
Nebezpen-plasty-str-3_yR7uW_1468843475

Image may be NSFW.
Clik here to view.
Bezpenejie-plasty-str-4_tPAoA_1468843471

Odhady hovoria, že každý rok skončí v oceánoch približne 8 miliónov ton plastov. Produkt, ktorý si vo svojich počiatkoch vyslúžil chválu, sa stal jedným z najväčších a najrýchlejšie sa narastajúcich environmentálnych problémov na svete. Ťažko si predstaviť, koľko je vlastne tých 8 miliónov ton odpadu. Ale aby sme si to vedeli lepšie predstaviť, presne toľko váži celá populácia Spojeného kráľovstva a Španielska dokopy. Prepočty hovoria, že ak budeme pokračovať v nastolenom tempe, do roku 2050 množstvo odpadu vyhodeného do oceánu stúpne na 60 ton za minútu.

Plasty predstavujú veľký problém nielen pre faunu a flóru, ale aj pre ľudí. Vtáky, korytnačky a ďalšie morské tvory sa zachytávajú do nákupných tašiek, zamotajú do vyhodeného rybárskeho náčinia, a čo je najhoršie, umierajú od hladu, pretože sa kŕmia plastom, ktorý si pomýlia s potravou, no ten sa im v tráviacom trakte nerozloží. Plast sa tak stáva súčasťou potravinového reťazca, a teda aj jedla, ktoré máme na tanieri. Navyše bola jeho prítomnosť zaznamenaná v takmer všetkých druhoch rýb, ktoré boli skúmané, vrátané mušlí a polárnych krabov. A to je pravdepodobne len začiatok. Problém plastov je obrovský a enormne zaťažuje životné prostredie. Hoci riešenia existujú, je nutné konať okamžite.

Osem základných krokov, ktoré môžeme podniknúť

1. Musíme znížiť našu závislosť na plastoch

Ak ste si všimli, tak v poslednej dobe sa rieši otázka jednorazových plastov, ako sú napríklad slamky, plastové sáčky, balenia, plastové poháre taniere či príbor. A s tým musíme skoncovať. Narastajúci počet krajín už uviedlo do platnosti zákaz používať jednorazové plasty a plastové sáčky alebo prijalo konkrétne ciele, ako zredukovať spotrebu plastov a plastového odpadu. Takéto snahy musia ale dosiahnuť globálneho charakteru, aby celosvetová spotreba plastov klesla. Aj jedinec sa môže podieľať a prispieť svojou troškou, napríklad odmietnutím plastov.

2. Väčšia zodpovednosť producentov

Za posledných 50 rokov svetová produkcia plastov vzrástla dvojnásobne a poprední výrobcovia plastov plánujú v najbližších piatich rokoch zvýšiť túto produkciu takmer o tretinu. V roku 1974 bola priemerná spotreba plastov 2 kg. Dnes čísla dosahujú úrovne 43 kg! Takýto smer nie je pre ľudstvo a planétu ale vôbec udržateľný. Výrobcovia sa musia zamerať na vývoj alternatívy voči nerozložiteľným plastom a odvetviam priemyslu zodpovedným za produkciu škodlivého plastu je treba pripomenúť ich záväzky a zodpovednosť a zároveň im predložiť požiadavky týkajúce sa narábania, zberu a opätovného využívania plastov či poškodených vecí vyrobených z plastu.

Image may be NSFW.
Clik here to view.
Iri2lGp1uCgZIgJTF7nzVO0-WZIiruqKI5MpPqGCsZY

Jeden z členov alžírskeho klubu potápačov Under the sea ziera plastové fľaše.
Obrázok: Reuters/Zohra Bensemra

 

3. Zvýšiť poplatky a dane za znečisťovanie plastmi

Väčšina z dnes používaných plastov sa vyrába z ropy a sú zdrojom emisií a znečistenia. Ako príklad si uveďme, že v Nórsku je len 0,5% plastov obnoviteľných. Napriek tomu, výroba a kúpa plastov z fosílnych palív je stále lacnejšia ako z obnoviteľných zdrojov. Vlády by mali tiež zaviesť dane alebo poplatky za znečisťovanie plastami. Poplatky by ale museli narásť do takej cenovej hladiny, aby recyklovateľné plasty boli lacnejšie ako fosílne.

4. Orientovať našu správu odpadov v prvom rade na miesta, kde si to situácia vyžaduje

Drvivá väčšina plastového odpadu pochádza z rozvojových krajín. Rapídny nárast populácie a strednej vrstvy znamenajú, že spotreba plastov rastie rýchlejšie, ako dokážeme našimi aktuálnymi prostriedkami spracovať, a preto väčšina nadbytku plastov končí v mori. Čína a India patria medzi krajiny s najvyššou produkciou plastového odpadu. Jedným z riešení by mal byť medzinárodný program pomoci a zaviesť prvky riadenia infraštruktúry recyklácie.

5. Zavedenie úplného zákazu plastov v oceánoch

V decembri 2017 prijal Program Spojených národov pre životné prostredie globálny cieľ zastaviť vyvážanie odpadu do mora. V nadväznosti na to by sa mala stanoviť medzinárodná dohoda s pevnými cieľmi a časovými rámcami, ktorá by zabezpečila mapovanie zdrojov morského odpadu, zvýšenie zodpovednosti trhu, aby sa tak zabránilo novému šíreniu, a posilniť i odpadové hospodárstvo na celom svete.

6. Prísnejšie mapovanie, dohľad a výskumy

Stále je tu ale toho ešte veľa, čo nevieme o probléme s plastom. Výskumníci odhadujú, že viac ako 70% plastov končí na morskom dne. Časom sa rozpadne na drobné čiastočky, ale čo sa ďalej s týmto materiálom stane alebo ako sa ho zbaviť, už nevieme. Snahy mapovať a monitorovať a zároveň aj viesť výskum sa musia preto zintenzívniť. Jednou z najdôležitejších iniciatív v tomto smere je REV, najväčšie výskumné a expedičné plavidlo na svete, ktoré sa orientuje na vyriešenie tých najdôležitejších otázok týkajúcich sa oceánu, vrátane vynaloženého úsilia so zameraním sa na plasty.

7. Koniec zahadzovania plastového odpadu do mora

Existujú podozrenia, že okolo 80 % plastov v oceáne pochádza z aktivít či priemyslu na pevnine. To zahŕňa všetko možné, počnúc pneumatikami áut, cez vybavenie technických športov a flísového oblečenia až po špaky od cigariet a tyčinky do uší. Každý môže a mal by prispieť k riešeniu. Napríklad tým, že sa zúčastní na upratovacích akciách, zredukuje objem spotreby plastového odpadu a pozbiera odpad, ktorý nájdete na ceste.

8. Vyššie výdavky na čistenie

Aby sme vyriešili tento problém s plastmi, musíme zaistiť, že k opatreniam a čisteniu dôjde v oblastiach, kde je problém najväčší. Väčšinu práce ale komplikuje nedostatok finančných zdrojov. Vytvorením globálneho fondu pre oceány, ktorý je prioritou v oblasti nakladania s odpadom a čistenia morských oblastí, sa priblížme o krok bližšie k cieľu: k budúcnosti bez znečistených morí a morskému životu bez plastov.

Príspevok 8 KROKOV AKO VYRIEŠIŤ PROBLÉMY S PLASTMI V OCEÁNOCH zobrazený najskôr NIE JE TO TAK.


VEĽKÁ BRITÁNIA PLÁNUJE AKO SKONCOVAŤ S PLASTOM DO 25 ROKOV

Odhaduje sa, že od roku 1950 ľudstvo vyprodukovalo 8,3 miliardy ton plastov, pričom väčšina z neho skončila v našich oceánoch alebo skládkach.

A sú dohady, že ak budeme pokračovať v nastolenom tempe produkcie a spotreby, do roku 2050 bude v oceánoch viac plastov ako rýb.

Vlani vyhlásila Organizácia spojených národov vojnu plastom kampaňou za zbavenie oceánov odpadu. Costa Rica plánuje zákaz jednorazových plastov, ako sú sáčky, slamky, fľaše, príbor a poháre do roku 2021, kým ostatné krajiny zatiaľ len obmedzili alebo zamedzili používaniu plastových sáčkov.

Ani vláda Spojeného kráľovstva nechce zaostávať, a preto si zaumienila podobný cieľ – vytvorila preto plán na najbližších 25 rokov, ako skoncovať so všetkým nevyhnutným plastovým odpadom do roku 2042.

Image may be NSFW.
Clik here to view.
HKVN4uGyOBhwfXEAIgWjhnGB5SdbwL8x0pewZ0fZzTs

Súčasťou plánu je aj účtovať vo všetkých obchodoch v Anglicku 0,06 € na každý plastový sáčok, a to sa netýka len maloobchodníkov (odvody už platia vo všetkých obchodoch v Škótsku, Walese a Severnom Írsku). Vláda Spojeného kráľovstva ráta, že po ich zdanení dôjde k 9 miliardovému poklesu.

Vláda chce tiež „vyzvať“ supermarkety, aby zaviedli uličky, kde sa bude predávať nebalený tovar, čo by malo zákazníkom dopomôcť k zelenším rozhodnutiam.

Zhodou okolností minulý rok v Londýne otvorili prvý bezobalový obchod.

Vláda tiež zvažuje zavedenie daní alebo poplatkov, ktoré by zredukovali plastový odpad, hlavne čo sa týka jednorazových predmetov z plastov ako sú poháre na kávu či misky na take-away jedlo.

Niektorí členovia parlamentu sa nedávno dožadovali dane za latte v sume 25 centov, ktorá by bola zahrnutá v predajnej cene nevratných pohároch na kávu, pričom príjmy by smerovali k zlepšeniu recyklačných zariadení.

Vo Veľkej Británii vyhodia ročne 2,5 miliardy kávových pohárov. Podľa Marine Conservation Society (Spolok za ochranu morského života) za posledných 5 rokov narástol počet nájdených pohárov britských plážach o závratných o 93%.

Vláda sa aj preto rozhodla, že prispeje balíkom 7 miliárd £ (7,85 miliardy €) na výskum a rozvoj nových plastov a inovácií.

Veľká Británia už zakázala mikro granule v kozmetických produktoch a produktoch osobnej hygieny . Napriek tomu niektorí ľudia z kampane sú názoru, že je nutné zaviesť nové zákony a presadiť tak všetky environmentálne zmeny, ktoré majú v pláne. Navyše, 25 rokov je až príliš dlhá doba, ak vezmeme do úvahy aktuálnosť a naliehavosť riešenia celého problému.

Prečo teraz?

Každú minútu skončí v oceáne jeden nákladiak odpadu, čím nielen že vzniká neuveriteľná škoda na životnom prostredí, ale morské vtáky, cicavce, korytnačky a ryby končia zamotané v odpade, rybárskych sieťach alebo zjedia plast v domnení, že ide o potravu.

Image may be NSFW.
Clik here to view.
rJoZTcaIv6KO-pWB4Rx-_fDlilyO8N_LbjKCXf7mv9k

BBC dokumentárna séria Modrá planéta II od Davida Attenborougha v značnej miere prispela k zvýšeniu povedomia divákov o morských druhoch (šlo o britský najsledovanejší televízny program v roku 2017). V poslednej epizóde sám Attenborough povedal, že naše oceány aktuálne čelia tej najväčšej hrozbe v dejinách ľudstva.

Image may be NSFW.
Clik here to view.
wOf1r1QUkvFdDSyWdEXVZ5eYjzgI_vsJ8C9bZgktJT8

Plán britskej vládny vníma väčšina mladých voličov pozitívne, ktorí sa podľa prieskumov zaujímajú o životné prostredie. Podľa poslednej Výročnej správy tvoriteľov sveta (Global Shapers Annual Survey) za rok 2017 na  Svetovom ekonomickom fóre, mladých ľudí najviac trápia klimatické zmeny a deštrukcia prírody.

Industrializované krajiny vrátane Veľkej Británie čelia tlakom za väčšiu recykláciu ich vlastného plastového odpadu. Čína, ktoré ale privážala enormné množstvá odpadu zo Spojených štátov, Európy, Japonska a ďalších rozvinutých krajín, od júla 2017 už viac dala stopku dovozu odpadu zo zahraničia.

Zamyslenie sa nad plastmi

Podľa vyjadrení Nadácie Ellen MacArthura, ak chceme skutočne vyriešiť problém s plastami, musíme začať znovu premýšľať o spôsobe, ako vyrábať a viackrát používať plasty, aby sa z nich v prvom rade nestal odpad.
Z toho dôvodu Nadácia vydala pred dvomi rokmi správu, kde sa snažila presadiť výhody princípov a politiky cirkulárnej ekonomiky voči svetovým plastovým baleniam, ktorá by mohla nielen zmeniť našu ekonomiku plastov, ale aj zachrániť naše drahé oceány.

 

Príspevok VEĽKÁ BRITÁNIA PLÁNUJE AKO SKONCOVAŤ S PLASTOM DO 25 ROKOV zobrazený najskôr NIE JE TO TAK.

KLIMATICKÁ ZMENA OSLABUJE ATLANTICKÉ PRÚDENIE, KTORÉ OHRIEVA EURÓPU

Oceánske prúdy, ktoré ohrievajú európske pobrežie Atlantiku a Severnú Ameriku, výrazne spomalili od roku 1800 a dosiahli svoje 1600-ročné minimum podľa novej štúdie, ktorú som uskutočnil v spolupráci so svojimi kolegami. Ako sme načrtli v novej štúdii v časopise Nature, oslabenie systému oceánskeho prúdenia možno začalo prirodzene, ale pravdepodobne ho urýchľuje klimatická zmena, ktorá priamo súvisí so skleníkovými plynmi.

Už spomínaná cirkulácia je kľúčovým hráčom v zemskom klimatickom systéme a rozsiahle či náhle spomalenie by mohlo mať pre planétu devastujúce následky – vrátane nárast morskej hladiny na východnom pobreží Štátov, zmenu európskych poveternostných vzorov, či dokonca pozmeniť ročný úhrn zrážok, a v neposlednom rade aj uškodiť morskej faune a flóre.

Vieme, že na konci poslednej veľkej doby ľadovej, rapídne fluktuácie v cirkulácii viedli k extrémnym klimatickým posunom na globálnej úrovni. Síce prehnaný (ale za to desivý) obraz takejto náhlej udalosti bolo možné zhliadnuť v kinách v roku 2004 vo filme Deň po zajtrajšku.

Nedávne oslabenie, ktoré sme zaznamenali, pravdepodobne spustilo otepľovanie v Severnom Atlantiku a príval sladkej vody zo zvýšených dažďových zrážok a topiaceho ľadu. Hoci sme to už predpovedali mnohokrát, doteraz však vždy ostávala veľkou záhadou miera oteplenia. Rozsah zmien, ktoré sme zistili, je pre nás veľkým prekvapením, dokonca i pre m§a samotného, a poukazuje na značné zmeny v budúcnosti.

Cirkulačný systém, o ktorom hovoríme, je známy ako „Severoatlantický poludníkový otáčavý prúd“ (AMOC). AMOC funguje ako veľký dopravný pás vody. Transportuje teplú, slanú vodu na sever Atlantiku, kde sa ochladzuje a klesá. Následne prúdi späť smerom na juh a potom do všetkých svetových oceánov. Tento dopravný pás je jedným z najdôležitejších vodných prepravcov tepla v klimatickom systéme a jeho súčasťou je aj Golfský prúd, ktorý je známy tým, že ohrieva západnú Európu.

Klimatické modely predpovedali, že AMOC oslabne kvôli otepľovaniu spôsobeného skleníkovými plynmi a zmenám vo vodnom cykle. A práve kvôli týmto predpovediam – a možným náhlym klimatickým zmenám – vedci monitorujú AMOC od roku 2004 so zariadeniami, ktoré umiestnili na kľúčových pozíciach po celom Atlantiku. Ale aby sme mohli skutočne otestovať predpovede z modelov a zistili, ako klimatická zmena ovplyvňuje oceánske prúdenie, sme potrebovali dlhšie trvajúce záznamy.

Hľadanie modelov

Aby sme vytvorili tieto záznamy, naša výskumná skupina – vedená doktorom Davidom Thornalleyom z Univerzity College v Londýne – použila myšlienku, že zmena v AMOC-u má svoj unikátny vzor dopadu na oceán. Keď AMOC oslabne, severovýchod Atlantického oceánu sa ochladí a časti časti v západnom Atlantiku sa zohrejú do istej miery. Môžeme hľadať tento model v minulých záznamoch oceánskych teplôt, aby sme sa dopátrali k tomu, aká bola cirkulácia oceánskych prúdov v minulosti.

Ďalšia štúdia v rovnakom čísle časopisu Nature, ktorú viedli výskumníci z Univerzity v Potsdame v Nemecku, použili historické pozorovania teplôt. Zistili, že AMOC klesol na sile od roku 1950 o necelých 15%, pričom hlavnou príčinou zodpovednou za takýto úpadok sú človekom vytvorené skleníkove emisné plyny.

V našom výskume, ktorý je taktiež aj súčasťou európskeho projektu ATLAS, sme našli podobnosti. No miesto historických pozorovaní sme využili naše skúsenosti z minulých klimatických výskumov, aby sme sa vrátili ešte viac v čase späť. Podarilo sa nám to skombinovaním už známych záznamov zvyškov drobných morských tvorov, ktoré sme našli v bahne na dne morí. Z chemickej kompozície kostier rôznych tvorov sme sa dopracovali k teplotám.

PREDSTAVENIE PROJEKTU ATLAS

Boli sme tiež schopní priamo zmerať rýchlosť hlboko oceánskych prúdov v minulosti sledovaním samotného bahna. Veľké zrná bahna naznačujú rýchlejšie prúdenie, pričom menšie zrná znamenajú presný opak. Obe techniky nás vedú k tomu, že AMOC začal slabnúť už v roku 1850, vtedy tiež v rovnakej miere, cca 15-20%. Čo je dôležité spomenúť, je, že aktuálne oslabenie sa veľmi líši od čohokoľvek, čo sme mohli namerať, zistiť či spozorovať za posledných 1600 rokov, nakoľko tentokrát ide o kombináciu prírodných a ľudských spúšťačov.

Rozdiel v načasovaní začiatku oslabovania AMOC-u v dvoch štúdiách si zasluhuje podrobnejšiu vedeckú analýzu. Napriek tomuto rozdielu oba výskumy vyvolávajú dôležité otázky, či klimatické modely simulujú historické zmeny cirkulácie v oceánoch a či by sme si nemali znovu prezrieť aj niektoré z budúcich projekcií.

Našťastie, každý ďalší dlhodobejší záznam nám uľahčuje vyhodnocovanie, ako dobre modely simulujú tento kľúčový element klimatického systému. Nakoniec, porovnávanie týchto modelov s dlhodobými záznamami môže byť kritickým krokom, ak chceme čo najpresnejšie predpovedať možné extrémne udalosti spôsobené AMOC-om a dopad na klimatické zmeny.

Príspevok KLIMATICKÁ ZMENA OSLABUJE ATLANTICKÉ PRÚDENIE, KTORÉ OHRIEVA EURÓPU zobrazený najskôr NIE JE TO TAK.

VŠETCI CHVÁLIA OBÁLKU ČASOPISU NATIONAL GEOGRAPHIC, ALE SKUTOČNÝ ŠOK SA NACHÁDZA VNÚTRI

Časopis National Geographic nedávno spustil informačnú, ale za to šokujúcu kampaň Planéta alebo plasty? a prináša nám čosi, o čom ak nie musíme, tak minimálne by sme mali vedieť.

Mnohí z nás vedia, že v dnešnej dobe príroda zahltená plastami. Všetci sa cítime trochu previnilo, keď zahodíme jednorazový obal z plastu do koša, vediac, že takto prispievame k problému, ktorý je príliš veľký, aby sme ho dokázali obsiahnuť. Ale čo ak by sme čelili nedozerným následkom našej závislosti na plastoch?

A presne táto otázka je nosnou témou ikonickej kampane časopisu, ktorá sa snaží zmeniť spôsob, akým konzumenti používajú plasty. Ak sa konzumentom a rovnako zmýšľajúcim organizáciám podarí zmeniť správanie istého počtu ľudí, korporácie budú, dúfajme, nútené reagovať na verejnú mienku a znížiť objem plastov vo svojich produktoch. Časopis chce ísť príkladom, a preto sa v National Geographic rozhodli odosielať ich čísla v papierom a nie plastovom balení. Pretože každá zmena akokoľvek malá, nejakým spôsobom pomôže. Členovia kampane vnímajú plastové sáčky, fľaše a slamky ako problematické produkty, a naliehajú na konzumentov, aby spravili ten povestný prvý krok a drobnými vedomými voľbami znížili používanie plastov. Pridáte sa?

Nižšie uvedené silné a zároveň dych berúce obrázky až desivo zobrazujú škodu, ktorú každoročne pácha na prírode a zvieratách 9 miliónov ton plastového odpadu, a predstavujú začiatok niekoľko ročnej iniciatívy s cieľom zredukovať množstvo plastov. Vedci a výskumníci z magazínu pevne dúfajú, že sa im podarí vyplniť medzery v tom, aký majú dopad plasty na prírodu počas ich rozpadu na mikroskopické čiastočky, ktoré napokon putujú aj na náš tanier, keďže sa stávajú súčasťou potravinového reťazca. Taktiež sa usilujú prísť na to, ako plasty dostávajú zo zdroja, t.j. z pevniny až na oceánske dno.

„National Geographic sa za posledných 130 rokov venoval a dokumentoval príbehy našej planéty, prinášal a prenášal čitateľov na míle ďaleko, aby mali možnosť zhliadnuť nielen krásy, ktoré nám naša rodná planéta ponúka, ale aj krutosti, ktorým musí čeliť,“ povedal Gary E. Knell, riaditeľ NG Partners pre Daily Mail.

„Naši bádatelia, výskumníci a fotografi, vyslaní do sveta, sú každý deň očitými svedkami toho, ako jednorazový plast devastuje našu prírodu, naše oceány, pričom situácia sa nemení a je čoraz naliehavejšia.“

„Prostredníctvom iniciatívy Planéta alebo Plasty? sa s našimi čitateľmi chceme podeliť a zdieľať príbehy narastajúcej krízy, informovať o posledných vedeckých výskumoch a vzdelať našich čitateľov po celom svete, ako môžu eliminovať jednorazové plasty a zabrániť tomu, aby sa dostali do oceánov.“

Zoskrolujte dole a pozrite si sami na vlastné oči silné fotografie. Tu sa môžete dozvedieť viac o kampani NG a rozsahu problematiky.

V novom vydaní NG nájdete informácie o kampani proti plastom.Image may be NSFW.
Clik here to view.
plastic-crisis-impact-on-wildlife-national-geographic-june-issue-cover-18-5afd83cf37ffc__880
Mnohí z nás si sú vedomí toho, že v prírode sa nachádza priveľa plastov.

Image may be NSFW.
Clik here to view.
plastic-crisis-impact-on-wildlife-national-geographic-june-issue-cover-9-5afd83f808949__880

„Fotograf vyslobodil tohto bociana z plastového sáčku na v Španielsku. Jeden sáčok vie zabiť aj viackrát: Mŕtve telá sa rozložia, ale plasty ostávajú a môže sa nimi udusiť ďalšie zviera, prípadne v ňom uviaznuť.“

Auto forky: John Cancalosi/ National Geographic

Všetci sa cítime trochu previnilo, keď zahodíme jednorazový obal z plastu do koša, vediac, že takto prispievame k problému, ktorý je príliš veľký, aby sme ho dokázali obsiahnuť.

Image may be NSFW.
Clik here to view.
plastic-crisis-impact-on-wildlife-national-geographic-june-issue-cover-16-5afd850f11ba6__880

„Pod mostom na jednom z ramien rieky Buriganga v Bangládeši odstraňuje rodinka etikety z plastových fliaš, oddeľuje zelené od čistých, aby ich potom mohla predať priekupníkov. Zberači odpadu tu zarábajú $100 (87,6 €) mesačne“

Autor fotky: Randy Olson / National Geographic

Ale čo ak by sme čelili nedozerným následkom našej závislosti na plastoch?

Image may be NSFW.
Clik here to view.
plastic-crisis-impact-on-wildlife-national-geographic-june-issue-cover-20-5afd85026633b__880

„Dnes sú najväčším producentom plastov na trhu priemysel s obalmi. Odpad dnes predstavuje takmer polovicu všetkého plastového odpadu, ktorý vyprodukujeme – väčšina z nich sa nikdy nezrecykluje ani nespáli“

Autor fotky: Jayed Hasen/ National Geographic

Nižšie uvedené silné a zároveň dych berúce obrázky až desivo zobrazujú škodu, ktorú každoročne pácha na prírode a zvieratách 9 miliónov ton plastového odpadu

Image may be NSFW.
Clik here to view.
plastic-crisis-impact-on-wildlife-national-geographic-june-issue-cover-6-5afd84cd5d0e2__880

„Plastové fľaše dokonca upchali fontánu Cibeles na námestí v strede Madridu. Rovnaký osud postihol aj ďalšie dve madridské fontány, ktoré boli minulú jeseň upchaté so 60 000 fľašami. V mene kolektívneho umenia Luzinterruptus sa snažili takto umelci upozorniť na problematiku znečisťovania životného prostredia a vplyv nerecyklovateľného plastu“

Autor fotky: Randy Olson/ National Geographic

Táto otázka je nosnou témou ikonickej kampane časopisu, ktorá sa snaží zmeniť spôsob, akým konzumenti používajú plasty
Image may be NSFW.
Clik here to view.
plastic-crisis-impact-on-wildlife-national-geographic-june-issue-cover-15-5afd8402af62c__880
„Kareta uviaznutá v starej rybárskej sieti v Stredozemnom mori pri španielskom pobreží. Korytnačka síce mohla vystrčiť hlavu nad hladinu a nadýchnuť, ale nebyť fotografa, ktorý ju vyslobodil, zomrela by. Ide o tzv. ‘ghost fishing’, v preklade nepoužívané siete, ktoré sú priamou hrozbou pre morské živočíchy“

Autor fotky: Jordi Chias/ National Geographic

Pretože každá zmena, akokoľvek malá, nejakým spôsobom pomôže

Image may be NSFW.
Clik here to view.
plastic-crisis-impact-on-wildlife-national-geographic-june-issue-cover-10-5afd848ea58b6__880
„Na ostrove Okinawa, japonsko, krab pustovník si našiel časť z plastovej fľaše, v ktorej ukryl svoje zraniteľné telo. Ľudia, ktorí chodia na pláž, zvyknú zbierať ich ulity, a popritom nechávajú za sebou odpadky“

Autor fotky: Shawn Miller

Časopis chce ísť príkladom, a preto sa v National Geographic rozhodli odosielať ich čísla v papierom a nie plastovom balení.

Image may be NSFW.
Clik here to view.
plastic-crisis-impact-on-wildlife-national-geographic-june-issue-cover-8-5afd8407a59c5__880

„Aby mohli morské koníky plávať s prúdom, zvyknú sa prichytiť na uvoľnené chaluhy či riasy. No v oblastiach zamorených plastom v okolí indonézskeho ostrova Sumbawa sa morský koník prichytil na plastovú tyčinku do uší – ‘kiežby takáto fotka nemusela nikdy vzniknúť,’ vyjadril svoj smútok fotograf Justin Hofman“

Autor fotky: Justin Hofman/ National Geographic

Členovia kampane vnímajú plastové sáčky, fľaše a slamky ako problematické produkty…

Image may be NSFW.
Clik here to view.
plastic-crisis-impact-on-wildlife-national-geographic-june-issue-cover-11-5afd84b459342__880
„Každú minút sa na celom svete predá cca milión plastových fliaš“

Autor fotky: David Higgins/ National Geographic

…a naliehajú na konzumentov, aby spravili ten povestný prvý krok a drobnými vedomými voľbami znížili používanie plastov

Image may be NSFW.
Clik here to view.
plastic-crisis-impact-on-wildlife-national-geographic-june-issue-cover-7-5afd84c063ede__880

„Niektoré tvory dnes žijú na skládkach z plastu – ako tieto hyeny, ktoré sa prehrabávajú na skládkach odpadu v Harare, v Etióopii. Niektoré z nich dokonca striehnu na smetiarske autá a čakajú na vyloženie odpadu, aby si v ňom našli potravu“

Autor fotky: Brian Lehmann/ National Geographic

Pridáte sa?

Image may be NSFW.
Clik here to view.
plastic-crisis-impact-on-wildlife-national-geographic-june-issue-cover-19-5afd847e4db19__880
„Dodnes bolo nahlásených zhruba 700 druhov morských živočíchov, ktoré si pomýlili potravu s plastami alebo sa zamotali do plastov“

Autor fotky: David Jones/ National Geographic

Image may be NSFW.
Clik here to view.
plastic-crisis-impact-on-wildlife-national-geographic-june-issue-cover-5afd888b6fa8d__880

Autor fotky: OHN JOHNSON

„National Geographic sa za posledných 130 rokov venoval a dokumentoval príbehy našej planéty, prinášal a prenášal čitateľov na míle ďaleko, aby mali možnosť zhliadnuť nielen krásy, ktoré nám naša rodná planéta ponúka, ale aj krutosti, ktorým musí čeliť“

Image may be NSFW.
Clik here to view.
04_11680107_uploadsmember694314yourshot-694314-11680107jpg_62zf6sokp3f5i2txxhyndu4ba7p3eflutfvvbpyjwjhzlmh4iziq_3864x2576adapt11901-5afd84a4d32a5__880

„Do roku 2050 budú takmer všetky morské druhy vtákov konzumovať plasty“

Autor fotky: PRAVEEN BALASUBRAMANIAN/NATIONAL GEOGRAPHIC

Image may be NSFW.
Clik here to view.
plastic-crisis-impact-on-wildlife-national-geographic-june-issue-cover-21-5afd8541555fe__880

„A čo sa týka roku 2015, tak vtedy sme ako ľudstvo vyprodukovali viac ako 6,9 miliardy ton plastového odpadu. Zhruba 9% z nich bolo možné recyklovať, 12% sa spálilo, ale zvyšných 79% sa hromadilo na skládkach alebo v prírode“

Autor fotky: ABDUL HAKIM/NATIONAL GEOGRAPHIC

„Naši bádatelia, výskumníci a fotografi, vyslaní do sveta, sú každý deň očitými svedkami toho, ako jednorazový plast devastuje našu prírodu, naše oceány, pričom situácia sa nemení a je čoraz naliehavejšia“

Image may be NSFW.
Clik here to view.
plastic-crisis-impact-on-wildlife-national-geographic-june-issue-cover-5-5afd854fbc278__880

„Tesne po úsvite v Kalyan, na predmestí Mumbaia, India, zberači odpadkov hľadajú plasty, aby začali svoj denný zber na smetisku, v spoločnosti kŕdľa vtákov. V diaľke sa črtá niekoľko smetiarskych áut, ktoré prichádzajú z mesta, aby vyložili smeti. Žena s červenou látkou býva na smetisku“

Autor fotky: Randy Olson / National Geographic

Image may be NSFW.
Clik here to view.
plastic-crisis-impact-on-wildlife-national-geographic-june-issue-cover-3-5afd8557b93eb__880
„Po tom, ako plasty boli umyté v rieke Buriganga, v Dhake, Bangládeš, Noorjahan rozťahuje plasty a podáva ich svojmu synovi, Momovi, aby ich dal usušiť. Plast potom predajú recyklačnej firme. Menej ako pätina všetkých plastov na svete sa zrecykluje“

Autor fotky: Randy Olson/ National Geographic

Image may be NSFW.
Clik here to view.
plastic-crisis-impact-on-wildlife-national-geographic-june-issue-cover-22-5afd85c9b2632__880

 „Farebné plastové úlomky – vyzbierané, vyčistené a ručne vytriedené – sa sušia na brehu rieky Buriganga. Zhruba 120 000 ľudí pracuje na čierno v recyklačnom priemysle v okolí mesta Dhaka, kde žije 18 miliónov ľudí, ktorí produkujú denne 11 000 ton odpadu“

Autor fotky: Randy Olson/ National Geographic

Image may be NSFW.
Clik here to view.
plastic-crisis-impact-on-wildlife-national-geographic-june-issue-cover-2-5afd85720c31e__880
„Najväčšia továreň na recykláciu v San Franciscu spracuje 500 až 600 ton odpadu denne. Jedna z mála tovární, ktorá akceptuje nákupné tašky a za posledných 20 rokov zdvojnásobila svoju kapacitu“

Autor fotky: RANDY OLSON

„Prostredníctvom iniciatívy Planéta alebo Plasty? sa s našimi čitateľmi chceme podeliť a zdieľať príbehy narastajúcej krízy, informovať o posledných vedeckých výskumoch a vzdelať našich čitateľov po celom svete, ako môžu eliminovať jednorazové plasty a zabrániť tomu, aby sa dostali do oceánov.“

Image may be NSFW.
Clik here to view.
plastic-crisis-impact-on-wildlife-national-geographic-june-issue-cover-13-5afd857737299__880

„Nákladné autá zvážajú plastové fľaše do recyklačnej fabriky vo Venezuele, Filipíny. Plastové fľaše vyzbierali zberači odpadu v uliciach Manily, ktorí ich potom predávajú odpadovým priekupníkom, ktorí ich sem zvážajú. Plastové fľaše sa tu rozrežú a predávajú ďalej a exportujú“

Autor fotky: Randy Olson/ National Geographic

Image may be NSFW.
Clik here to view.
plastic-crisis-impact-on-wildlife-national-geographic-june-issue-cover-4-5afd858c2db19__880
Autor fotky: Randy Olson/ National Geographic

Čína je najväčším producentom plastov – je zodpovedná za viac ako štvrtinu všetkých plastov -väčšinu z toho vyváža do sveta

Image may be NSFW.
Clik here to view.
plastic-crisis-impact-on-wildlife-national-geographic-june-issue-cover-1-5afd83eb420f6__880

Autor fotky: RICHARD JOHN SEYMOUR
Image may be NSFW.
Clik here to view.
plastic-crisis-impact-on-wildlife-national-geographic-june-issue-cover-5afd8889821d0__880
Autor fotky: RICHARD JOHN SEYMOUR

V nižšie uvedenom videu sa dozviete viac o plastoch.

Image may be NSFW.
Clik here to view.
2018-08-21 (2)

Tabuľka ukazuje nárast plastov v priebehu rokov.

Image may be NSFW.
Clik here to view.
plastic-crisis-impact-on-wildlife-national-geographic-june-issue-cover-14-5afd83f0330c5__880
Autor fotky: JASON TREAT AND RYAN WILLIAMS

Príspevok VŠETCI CHVÁLIA OBÁLKU ČASOPISU NATIONAL GEOGRAPHIC, ALE SKUTOČNÝ ŠOK SA NACHÁDZA VNÚTRI zobrazený najskôr NIE JE TO TAK.

VEDCI VARUJÚ: ČELÍME ŠIESTEMU GLOBÁLNEMU VYMIERANIU DRUHOV

 

 

Výskumníci hovoria o „biologickom vymieraní“ na základe štúdie, ktorá odkrýva, že v posledných desaťročiach vyhynuli miliardy populácií.

Postupné „vymieranie druhov“ v posledných desaťročiach znamená, že šieste masové vymieranie druhov v histórii Zeme už prebieha a je omnoho závažnejšie, ako boli pôvodné obavy.

Vedci analyzovali bežné aj vzácne druhy organizmov a zistili, že miliardy regionálnych či lokálnych populácií zmizlo. Na vine je podľa nich preľudnenie a nadmerná konzumácia a upozorňujú, že ľudstvo je na zozname ohrozených druhov, no ešte je vraj čas konať.

Štúdia vydaná v Zborníku Národnej akadémie vied sa tentokrát zdržiava bežne triezveho tónu a nazýva masívny úbytok živočíchov  „masívnym vymieraním“, ktoré „ohrozuje samotné základy ľudskej civilizácie“.

Prof Gerardo Ceballos z Universidad Nacional Autónoma de México, ktorý viedol tím vedcov poznamenáva: „Situácia je už tak závažná, že by bolo neetické držať jazyk za zubami a vystríhať sa ostrého jazyka.“

Predošlé štúdie ukázali, že mnohé druhy vymierali značne rýchlejšie ako milióny rokov predtým, ale napriek tomu vymieranie druhov sa vyskytlo ojedinele – vedci dospeli k týmto záverom na základe analýz postupnej straty biodiverzity. Nová práca však nazerá na problém zo širšieho spektra a registruje, že mnohé bežné druhy, ktoré sa strácajú po celom svete, vymierajú v oblastiach, kde sa zmenšuje ich prirodzené prostredie.

Vedci zistili, že tretina z tisíc druhov, ktoré strácajú populáciu, nie sú aktuálne považované za ohrozené, ale že v posledných dekádach uhynulo zhruba 50% všetkých živočíchov. Detailné dáta sa týkajú suchozemských živočíchov – pričom takmer polovica z nich stratila za posledných sto rokoch 80% z celkovej populácie. Vedci taktiež dospeli k záveru, že miliardy populácií cicavcov, vtákov, plazov a obojživelníkov uhynulo na celej planéte, z čoho usúdili, že šieste masívnej vymieranie druhov pokročilo omnoho ďalej, ako sa pôvodne myslelo.

Takmer polovica zo 177 skúmaných druhov cicavcov stratila viac ako 80% ich populácie medzi rokmi 1900 a 2015

Image may be NSFW.
Clik here to view.
2018-08-12 (1)

Zhrnutie: „Vyplývajúce biologické vymieranie bude mať zjavne závažné ekologické, ekonomické a sociálne následky. Ľudstvo bude musieť napokon zaplatiť vysokú cenu za decimáciu korábu oplývajúceho životom v široko-ďaleko nami známom vesmíre.“

Tvrdia, že ešte ostáva priestor pozastaviť či spomaliť vymieranie, ale výhliadky už nie sú také ružové: „Všetko smeruje k tomu, že v nasledujúcich dvoch dekádach budeme svedkami omnoho silnejšieho útoku na biodiverzitu, a to nemaľujeme žiadny pochmúrny obraz budúcnosti  života na Zemi, vrátane toho ľudského.“

Živočíchy vymierajú kvôli deštrukcii ich prirodzeného prostredia, toxickému znečisteniu, invázii cudzokrajných druhov a klimatickej zmene. Ale tou primárnou príčinou týchto všetkých faktorov sú „preľudnenie a neprestávajúci populačný rast, ale aj nadmerná konzumácia, najmä bohatších vrstiev spoločnosti,“ tvrdií tím vedcov spoločne s Prof Paulom Ehrlichom zo Stanfordskej Univerzity v Spojených štátoch, ktorí vydali v roku 1968 knihu Populačná bomba – pôvodná, no za to kontroverzná, práca.

„Seriózne varovanie, s ktorými prichádzame, musí byť vzaté do úvahy, a postúpená ďalej, nakoľko naša civilizácia je absolútne závislá od rastlín, zvierat, a mikroorganizmov na Zemi, ktoré ju podporujú nevyhnutným ekosystémom počnúc opeľovaním a ochranou až po zásobovanie potravou z mora udržiavaním klímy vhodnej pre život,“ prezradil Ehrlich Guardianu. Ďalšie služby ekosystému zahŕňajú čistý vzduch a vodu.

„Čas konať sa rýchlo kráti,“ povedal a dodáva „žiaľ, potrvá veľmi dlhú dobu, kým znovu začneme ako civilizácia fungovať, ak máme prežiť, ale jedným z krokov, ktoré už možno dnes podniknúť, je v oblasti spotreby jedla a ‘zaplátať’ ten neporiadok, ktorý sme narobili – prírodné rezervácie, zákony o ochrane diverzity.“ Ceballos sa domnieva, že je nutné založiť medzinárodnú inštitúciu, ktorá by dotovala globálnu prírodnú rezerváciu.

Výskum analyzoval dáta 27 500 druhov suchozemských stavovcov z IUCN a zistilo sa, že tretine z nich sa za posledné desaťročia ich stavba tela zmenšila. V mnohých prípadoch ide o bežné druhy a Ceballos poskytol aj príklad zo svojho okolia: „Kedysi u nás na dome každým rokom hniezdili lastovičky – v Mexiko City – ale za posledných desať rokov som tu nevidel žiadne.“

Na vymieranie živočíchov poukazuje aj prípad leva: „Lev bol historicky prítomný na väčšine územia Afriky, v južnej Európe a na Strednom východe, až po Indiu. Dnes je väčšina levej populácie preč.“

Súčasný a historický výskyt levov

Image may be NSFW.
Clik here to view.
2018-06-02 (5)
Profesor Stuart Pimm z Univerzity Duke v Spojených štátoch, ktorý sa ale nezúčastnil výskumu, potvrdil, že záver správy je vcelku pravdivý, ale nesúhlasí s tvrdením, že k šiestemu vymieraniu druhov už došlo: „Ešte k nemu [masovému vymieraniu] nedošlo – nachádzame sa totiž na jeho okraji.“

Pimm tiež prezradil, že z výskumu vzišli aj otázniky. „Mali by sme sa báť straty mnohých živočíšnych druhov – rozhodne áno – ale je to dosť hrubý spôsob, ako to dokázať. V niektorých častiach sveta dochádza k masívnym stratám živočíchov, na druhej strane, v niektorých častiach sveta zas nastal nebývalý rozkvet. V krajinách ako Južná Afrika, je to dosť kruté, ale miestnym organizáciám sa tam darí ochraňovať levy.“

Robin Freeman, zo Zoologickej spoločnosti v Londýne, vo Veľkej Británii: „Hoci sú výsledky zaujímavé, to najzaujímavejšie sa ukrýva v detailoch. Čo teda poháňa úpadky v niektorých oblastiach?“

Freeman bol členom tímu, ktorý v roku 2014 vydal analýzu o 3000 druhoch, ktorá naznačovala, že od roku 1970 sme stratili 50% živočíšnej populácie, čo sa zhoduje s novou prácou, ale bola založená na odlišných vstupných IUCN dátach. Napriek tomu súhlasí, že priamočiarosť je viac ako dôležitá: „Ľudia si musia byť vedomí katastrofických úpadkov, ktoré vidíme. A domnievam sa, že na toto je priestor v novej práci, aj keď je tu veľmi tenká hranica.“

Problém preľudnenia ako koreň environmentálnych problémov bol dlho vnímaný ako kontroverzný. Ehrlich v roku 1968 uviedol, že stovky miliónov ľudí umrie od hladu v 70. rokoch, ale nestalo sa tak, čiastočne kvôli novým plodinám s vysokým výnosom, ktoré Ehrlich sám označil ako za možné.

Ehrlich si uvedomil „chyby“ v knihe Populačná bomba, ale vyjadril sa, že bola vo svojej podstate šlo o úspech – upozorniť ľudí na globálne environmentálne otázky a problémy a úlohu ľudstva. Jeho odkaz ostáva aj naďalej trochu hrubý: „Ukážte mi vedca, ktorý tvrdí, že nemáme populačný problém a ja vám ukážem idiota.“

Predošlé masové vymierania:

Koniec Ordoviku, pred 443 miliónmi roko

Drsná doba ľadová viedla k poklesu morskej hladiny o 100 m, vyhladeniu 60-70% všetkých druhov, ktoré v tom čase predstavovali prevažne morské tvory. Krátko po roztopení ľadovcov oceány „hladovali“ po kyslíku.

Neskorý Devón, približne pred 360 miliónmi rokov

Desivo dlhá klimatický zmena, opäť ťažko zasiahla život v plytkých moriach a vyhladila tak 70 druhov vrátane takmer všetkých koralov.

Perm-Trias, približne pred 250 miliónmi rokov

Najväčšie – viac ako 95% druhov uhynulo vrátane trilobitov a veľkého hmyzu – súvisí s masívnymi erupciami sopiek na Sibírii, ktoré zapríčinili ničivé globálne otepľovanie.

Trias-Jura, približne pred 200 miliónmi rokov

Tri štvrtiny tvorov zmizli,znovu najskôr kvôli ďalšiemu sopečnému výbuchu a tak dinosaury dostali priestor a rozšírili sa po celej planéte.

Obdobie Kriedy-Treťohôr, pred 65 miliónmi rokov

Dopad obrovského asteroidu na Mexiko krátko po ohromnej vulkanickej erupcii v oblasti dnešnej Indie znamenali koniec éry dinosaurov a hlavonožcov. Cicavce spolu s ľuďmi následne využili situáciu a chopili sa vlády.

Príspevok VEDCI VARUJÚ: ČELÍME ŠIESTEMU GLOBÁLNEMU VYMIERANIU DRUHOV zobrazený najskôr NIE JE TO TAK.

OD PEŇAŽNÉHO SYSTÉMU K ZDROJOVEJ EKONOMIKE – 2.B. ČASŤ

1. Časť tu

2.A. Časť tu

Ekonomika založená na zdrojoch: Využívanie experimentálnej vedeckej metódy na vyhodnocovanie svojich mechanizmov.

Na to aby sme chápali ako sa v tomto ekonomickom systéme vyhodnocujú všetky mechanizmy vrátane výroby tovarov a služieb a iných pre spoločnosť dôležitých vecí musíme pochopiť nielen to, čo je vedecká metóda, ale vedieť aký je rozdiel medzi špekuláciou, hypotézou, teóriou, fyzickým (vedeckým) zákon a zákonom.

Zákon verzus skutočné podmienky

Ak spoločnosť vytvorí zákon, „Nekradnite, pretože sa dostanete do väzenia“ (tiež to môže byť v danej spoločnosti morálne neprijateľné), ale ak je človek nutrične deprivovaný (trpí hladom), bude „kradnúť“ (poruší zákon).

To platí pre všetky druhy deprivácie (nedostatku) napr. informačná deprivácia (vzdelanie atď.), emocionálna deprivácia (vhodná výchova) atď., takže to znamená, že ak ste ochudobnení v týchto oblastiach, nie ste schopní riadne fungovať v medziach morálnych a/alebo právnych noriem, ktoré spoločnosť akceptuje, ako spoločnú dohodu medzi ľuďmi pri riadení spoločnosti.

Teda sú to podmienky v prostredí, ktoré regulujú ľudské správanie nie zákony.

Formovanie zákonov v spoločnosti vychádza takisto z nedostatku.

Spoločnosť, ktorá nedokáže technicky alebo prostredníctvom edukácie, teda vhodnej behaviorálnej modifikácie zabezpečiť fungovanie spoločnosti napíše zákon.

Opakom edukácie je indoktrinácia a využívanie techník ako napríklad „rozdeľ a panuj“, kde ide o snahu o rozdelenie veľkých skupín ľudí na menšie s veľkým dôrazom na zamedzenie opätovného prepojenia ľudí. Menšie skupiny sa ľahšie kontrolujú.

Toto sa deje prostredníctvom náboženstva, politiky (nacionalizmu atď.), ekonomickej indoktrinácie (v školách sa učí len jeden ekonomický model, z ktorého profituje hŕstka ľudí – 10% dospelej populácie vlastní skoro 90% svetového bohatstva), úzkej špecializácie v školách a iných konceptov a techník. Zákon je teda písomná proklamácia, ktorá je vždy porušená vtedy, keď reálne podmienky (štrukturálna charakteristika sveta) nezodpovedajú realite, tak ako som už písal hore.

Ako príklad technických riešení, ktoré odstraňujú „potrebu“ zákona môžeme ukázať na „prechode pre chodcov“. Dnes na prechode pre chodcov zasvieti červená a autá musia zastať, aby chodcovia mohli bezpečne prejsť cez cestu. Ale ak unavený vodič náhliaci sa do práce si červenú nevšimne aj napriek písomnému zákazu a hrozbe väzenia môže nastať fatálna nehoda.

Preto inštaláciou zariadení, ktoré pri zasvietení červenej farby zároveň z vozovky vysunú fyzické zábrany z jednej a aj druhej strany, žiadny človek na prechode nemôže byť tým pádom zasiahnutý autom. A tu sa stráca potreba zákona v danej oblasti.

Prijímanie rozhodnutí, formovanie teórii a vedeckých zákonov

Rozdiel medzi rozhodovaním a prijímaním rozhodnutí je podstatný. Väčšina rozhodovania, či už v politike alebo v rámci ekonomiky, je založená na vlastnom záujme alebo záujme úzkej skupiny ľudí bez širokospektrálnych analýz, dopadových štúdii a testovania.

Prijímanie rozhodnutí sa deje vo vede a znamená to to, že na príklad na základe prieskumu v určitej geografickej oblasti (napr. Slovensko) zistíme, koľko máme výskytu srdcovocievnych ochorení, rakoviny, AIDS atď. a na základe toho sa postaví množstvo nemocníc, ktoré sú potrebné na zvládnutie určitého množstva pacientov v danej oblasti.

Tu odpadá „nutnosť“ rozhodovať tak, ako je tomu zvykom dnes v politike či iných štandardných inštitúciách, kde na rozdiel od vedeckých hypotéz či teórii sa formulujú špekulatívne vyjadrenia bez reálnych dôkazov a testovania (tu tiež hrá dôležitú úlohu zisk z danej činnosti a nie ľudský záujem ako to bolo písané už v predošlých častiach).

Na druhej stane, vedecké teórie okrem toho, že vysvetľujú prečo sa niečo stalo, sú formované obrovským množstvom empirických dôkazov (formou riadeného pozorovania) a experimentov, ktorých výsledky boli opakovane reprodukované za tých istých podmienok. Teórie vznikajú formulovaním hypotéz, ktoré sa snažia vysvetliť pozorovaný jav atď., ale stále chýba dostatočné množstvo experimentálnej evidencie na formovanie vedeckej teórie.

Vedecké zákony majú podobnú štruktúru ako teórie s tým rozdielom, že popisujú čo sa stalo.

V prírodných vedách, ktoré sa snažia popísať určité prírodné javy akými sú gravitácia, ľudské správanie, evolúcia, mikroorganizmy spôsobujúce ochorenia, atď. sa na overenie svojich zistení používa experimentálna vedecká metóda.

Počas experimentu sa môže jedna alebo viac nezávislých premenných jednotiek meniť organizovaným spôsobom a testovať účinky týchto zmien na závislé premenné jednotky, ktoré sa merajú, zaznamenávajú, overujú a analyzujú, aby sa dospelo k záveru.

Príkladom experimentálneho výskumu môže byť práca Louisa Pasterura (1822-1895), ktorý vysvetlil tzv. „Spontánnu tvorbu mikróbov“.

Navrhol experiment na otestovanie toho, či by sterilný živný vývar mohol spontánne generovať mikrobiálny život. Preto navrhol dva pokusy. V obidvoch prípadoch pridal do skúmaviek výživný vývar a následne dal vývar prevariť do bodu varu, aby zabil všetky existujúce mikróby.

Prvú uzavretú skúmavku v experimente číslo jedna otvoril, tým že rozbil jej vrch, keďže bola hermeticky uzavretá a vystavil ju prachovým časticiam zo vzduchu, ktoré padli do otvorenej skúmavky.

Druhú skúmavku v druhom experimente nechal hermeticky uzavretú bez možnosti kontaktu z vonkajším prostredím.

Vývar v rozbitých fľašiach sa rýchlo zakalil – znamenie o aktivite mikrobiálneho života. Experiment Louis Pasteur teda vyvrátil predstavu o spontánnej generácii mikróbov a môže byť opakovaný v laboratóriách po celom svete.

Vedecká metóda

Hore spomenuté systematizované metódy skúmania sú súčasťou vedeckej metódy. Projekt Venus sa snaží o „aplikáciu vedeckej metódy na sociálny systém“ a snaží sa o odstránenie špekulatívnych tvrdení, kultúrnej indoktrinácie a iných javov, ktorých sme svedkami dnes v politike, ekonomike atď.

Takže ako by to mohlo fungovať?

Proces prijímania rozhodnutí v tejto ekonomike by nebol založený na názoroch politikov, podnikov alebo národných záujmov, ale skôr by všetky rozhodnutia boli založené na stave nových technológií a nosnej kapacity Zeme tak ako som písal v časti 2B. Počítače by mohli poskytnúť tieto informácie elektronickými snímačmi v celom priemyselnom, fyzickom komplexe, aby dospeli k vhodnejším rozhodnutiam.

Testovanie rozhodnutí sa dialo pomocou vedeckej metódy, aby sa zaručilo to, že rozhodnutia budú mať výsledky, ktoré popisujú.

Prijímanie rozhodnutí tiež znamená, že napríklad, so senzormi rozšírenými do poľnohospodárskej oblasti by počítačové systémy riadili a kontrolovali poľnohospodárstvo monitorovaním vodného stĺpca, hmyz, škodcov, choroby rastlín, živiny v pôde atď. Spracované informácie nám umožnia dospieť k vhodnejšiemu rozhodovaniu na základe spätnej väzby z prostredia.

To tiež znamená, že určité rastliny potrebujú určité množstvo živín nato, aby mohli optimálne rásť v danej geografickej oblasti. Množstvo živín, ktoré rastliny potrebujú sa určí testovaním a po zistení optimálneho množstva sa parametre zadajú do systému. Ten pri poklese živín dá príkaz na ich doplnenie automatizovaným re-distribučným systémom. Ak by vzhľadom na nepriaznivé poveternostné podmienky došlo k nadmernej akumulácii solí v pôde, ktorá by mohla zapríčiniť vysoké toxické hladiny a poškodenie rastlín, systém bude naprogramovaný ako optimálne intervenovať.

Samotný systém je optimalizovaný najnovšími informáciami od ľudí, iných zariadení a senzorov, aby mohol pokryť ľudské potreby v danom čase.

Príspevok OD PEŇAŽNÉHO SYSTÉMU K ZDROJOVEJ EKONOMIKE – 2.B. ČASŤ zobrazený najskôr NIE JE TO TAK.

AQUAPÓNIA PRE AFRIKU

Asociácia aquaponických fariem s Michalom Fojtíkom, Bohuslavom Škodom, Nenadom Pešutom a ďalšími štartuje záslužný projekt, ktorý by mal priniesť aquaponické technológie do afrických krajín.

Dali si za cieľ pomáhať ľuďom. Aquapónia môže pomôcť tým absolútne najchudobnejším a zaistiť im potraviny. Afrike ešte stále chýbajú potraviny, vzdelanie a férová spolupráca. I cez obrovskú pomoc, ktorá do Afriky prúdi zo Západu, je základný systém spolupráce zle nastavený a pre Afričanov nevýhodný.

Budú v Afrike nielen stavať aquaponické farmy, ale pomôžu rozvinúť celú sieť doprovodných služieb. Ta zaistí dlhodobú udržateľnosť, konštantný príjem peňazí pre miestnych ľudí a umožní obyčajným, dobrým ľuďom Európy a USA transparentne platiť za výrobky priamo pracujúcim ľuďom v Afrike. Pomocou partnerov v Afrike, EU a USA pripravili projekt, do ktorého sa môže zapojiť úplne každý. Pomocou crowdfundingu môžu financovať prvé fáze a poskytnúť budúce benefity všetkým dobrým ľuďom, ktorí pomôžu tento projekt naštartovať.

Plán projektov : 

  • Vybudovať sieť aquaponických fariem v mnohých štátoch Afriky.
  • Zamestnať lokálnych zamestnancov
  • Časť produktov z fariem lokálne spracovať a predávať na trhoch EU a USA pod špeciálnou značkou a vo výnimočnej aquaponickej kvalite.
  • Zisky z tohoto obchodu pôjdu späť do Afriky. Čiastočne sa využijú na rozširovanie fariem, stavbu nových fariem a čiastočne na ekonomický a sociálny rozvoj miestnych komunít a zvyšovanie životnej úrovne. Partneri budú mať z predaja len minimálny zisk.
  • Súčasťou každej farmy bude vzdelávacie centrum.
  • Zisky z týchto projektov budú investované späť v Afrike, čo zaistí bohatnutie obyvateľov Afriky a nie nadnárodných korporácií.
  • Naučiť ľudí v Afrike lepšie hospodáriť s vodou a naučiť ich zadržovať a využívať dažďovú vodu. Naučiť ich chovať sa šetrne k svojmu životnému prostrediu.
  • Farmy budú kompletne nezávislé na energiách. Za použitia solárnych panelov, batérií, bioplynových generátorov a tepelných čerpadiel.
  • Každá farma môže produkovať 1 tonu listovej zeleniny, 1 tonu rajčín, jahody, koreňovú zeleninu, celer, cibuľu a bylinky DENNE!
  • Produkcia rýb z každej farmy bude 500 ton sumca afrického a tilápií ročne.
  • Vybrané farmy budú slúžiť ako vzdelávacie centrá pre ľudí z celého sveta.
  • Náklady na prvý projekt sú 2 milióny USD a 100 000 dolárov ročne na chod. Ďalšie projekty budú financované zo zisku.
  • Farmy sú navrhnuté bez odpadovo, bez využívania akejkoľvek agrochémie a nezanechávajú takmer žiadnu ekologickú stopu. Celý projekt nezaťaží životné prostredie.
  • Časť kapacity rybiej farmy bude využitá na chov lokálnych druhov rýb, ktoré budú vysadzované späť do riek a jazier, ktoré sú dnes už skoro bez rýb.
  • Každá farma zamestná 70-90 ľudí.

Partnerom pre tento projekt je

ShineBean o.p.s.

pôsobiaci v Keni už od roku 2006.

Cieľom je viesť tamojších ľudí k vlastnej aktivite a sebestačnosti.

  • podporujú vzdelávanie detí i dospelých
  • férovo obchodujú so šikovnými remeselníkmi
  • podporujú rozvoj drobných podnikateľov a farmárov
  • spolupracujú so školami, komunitami, cirkvami

Pilotný projekt je plánovaný v Keni. O ďalších projektoch jednajú s Botswanou, JAR a Nigériou. Mnoho ďalších štátov prejavilo záujem o tento projekt.

Podporiť ich môžete tu

Príspevok AQUAPÓNIA PRE AFRIKU zobrazený najskôr NIE JE TO TAK.

NESLTE CEO –ĽUDIA NEMAJÚ PRÁVO NA VODU

Peter Brabeck-Letmathe, bývalý predseda a výkonný riaditeľ Nestlé sa dožadoval privatizácie vody, a tým tak ignorovať naše ľudské práva.
Predsa jednej z najväčších spoločností produkujúcich potraviny na svete verí, že odpoveď na svetové problémy s vodou tkvie v jej privatizácii.

Výkonný riaditeľ tejto megakorporácie je presvedčený, že ľudia by nemali mať právo na prístup k vode, ale platiť za ňu.

Podľa jeho tvrdenia, “voda nie je verejným vlastníctvom” a Nestlé by malo kontrolovať svetové zásoby vody, aby ju mohli ľuďom predávať.

Takéto názory by nemali byť pre nás prekvapením, keďže, podľa správy Global Research, Nestlé-Group je zodpovedná za pokútny predaj nekvalitných potravín v povodí Amazonky, zaplatila nemalé peniaze za to, aby GMO produkty neboli označené ako GMO, je známa za poškodzovanie zdravia a porušovanie etických predpisov výrobou potravín pre dojčatá a najala si aj armádu kyberhackerov, aby dohliadali na kritiku a negatívne príspevky týkajúce sa spoločnosti Nestlé, a akoby toho nebolo málo, aby kontrolovali aj diskusie na sociálnych sieťach.

Takže, takejto spoločnosti máme zdôveriť starostlivosť o našu vodu, napriek tomu, že existuje rad dôkazov o tom, že Nestlé stáča a fľaškuje spoločné zdroje a vytvára tak zámerne nedostatok:

Veľké nadnárodné nápojové spoločnosti majú privilégia na vodu (ale aj daňové úľavy), ktoré bežní ľudia nemajú, pretože vytvárajú pracovné miesta, čo je zjavne dôležitejšie pre miestne samosprávy ako práva na vodu pre platičov daní. Tieto spoločnosti, akými sú Coca-Cola či Nestlé (ktoré stáčali do fliaš podzemné zásoby vody z Michiganského jazera a nazvú to potom Poland Spring [značka balenej vody]) odčerpávali milióny galónov vody, zatiaľ čo verejnosť trpela nedostatkom vody.

Napriek tomu, predseda Peter Brabeck-Letmathe má pocit, že prístu k vode nie je verejným ani ľudským právom. Ale ak je v konečnom dôsledku privatizácia odpoveďou, je Nestlé naozaj tou spoločnosťou, ktorej by sme mali zveriť našu dôveru?

Podľa Bhati Dilwana, bývalého dedinského výboru, v malej pakistanskej komunite, odpoveď  znie ‘nie’. Tvrdia, že ich deti chorejú kvôli špinavej vode. A kto za to nesie zodpovednosť? Nikto iný ako Nestlé, ktoré stáča a potom aj predáva vodu, ktorá sa nachádza hlboko pod zemou, a takýmto spôsobom miestnych pripravuje o nezávadnú pitnú vodu. A ešte čo sa týka tej veľmi špinavej vody, hladina vody klesla z 30 na 120 metrov. Ak by mala miestna komunita zdravú a čerstvú vodu, zničilo by to Nestlé jej lukratívny biznis s balenými fľašami pod značkou Pure Life.

[Peter Brabeck-Letmathe] uzatvára svoje stanovisko klipom, v ktorom pripisuje spasiteľskú rolu spoločnosti Nestlé-Group v ochrane zdravia celosvetovej populácie. Zdá sa, žeby sme mu za to mali byť nesmierne vďační. Čo si o tom myslíte?

Príspevok NESLTE CEO – ĽUDIA NEMAJÚ PRÁVO NA VODU zobrazený najskôr NIE JE TO TAK.


ELEKTROMOBILY NEMUSIA BYŤ AŽ TAKÉ “ZELENÉ”, AKO SME SI MYSLELI

Vedci potvrdzujú, že elektromobily neznižujú znečistenie vzduchu a nezlepšujú zdravie, pokiaľ nevyužívajú alternatívny spôsob generovania elektriny.

Povedú elektromobily k čistejšiemu vzduchu a zlepšeniu zdravotného stavu ľudí? Podľa novej štúdie, vedci hovoria, že áno, ale len ak budú využívať alternatívne zdroje generovania elektriny.

Je to staré známe kto z koho: Zástancovia áut poháňaných alternatívnou energiou vyzdvihujú ich vlastnosť šetriť životné prostredie, ako napríklad zníženie uhlíkových emisií z výfuku. Na druhej strane odporcovia poukazujú na skryté náklady, ako fakt, že energia pre elektromobily sa vyrába spaľovaním ohromného množstva uhlia. Vedci by preto radi vniesli konkrétne čísla do tejto debaty. A tak tím pod vedením Christophera Tessuma, environmentálny inžinier z Univerzity v Minnesote, Minneapolis, sa odhodlal preskúmať rôzne vplyvy alternatívnych pohonov áut na ľudský organizmus. Zistenia boli zverejnené v Proceedings of the National Academy of Sciences.

Vedci sa pozreli na desať alternatív benzínu, medzi ktorými boli dízel, stlačený zemný plyn, etanol z kukurice, etanol z celulózy, a elektromobily poháňané šiestimi rôznymi spôsobmi: elektrinou z uhlia, zemným plynom, spaľovaním kukuričných listov a stonky, vetrom, vodou a solárnou energiou. A nakoniec zisťovali, aký by malo vplyv na životné prostredie nahradenie 10% vozidiel poháňaných benzínom v Spojených štátoch do roku 2020.

Jason Hill, spoluautor štúdie a environmentálny inžinier z Univerzity  v Minnesote, tvrdí „je nutné pripomenúť, že toto je štúdia o znečisťujúcich látkach a ich vplyve na ľudské zdravie – nie o klimatickej zmene. Prešli sme všetko dopodrobna, od spôsobu produkcie a využitie paliva, ako je extrakcia, rafinácia a transport, až k spôsobu, ako mení ozónovú vrstvu a koncentráciu atmosférických znečisťujúcich látok,“ a dodáva „do výskumu sme zahrnuli aj miesta, kde ľudia bývajú v Spojených štátoch, a použili meteorologické a chemické transportné modely, aby sme zistili, ako často a koľko ľudí je vystavených znečisťujúcim látkam, vypočítali mieru škodlivosti na ľudské zdravie a finančné náklady súvisiace s liečbou.“

Zistené skutočnosti odhalili dramatické výkyvy v pozitívnej aj negatívnej oblasti a vplyvu na zdravie rôznych typov pohonných systémov. Vozidlá s vnútorným spaľovaním poháňané etanolom z kukurice a elektromobily poháňané elektrinou získanej zo spaľovania uhlia sú skutoční hriešnici; podľa štúdie, ich vplyvy na zdravie sú o 80% horšie v porovnaní automobilmi na benzín. No elektromobily poháňané elektrinou zo zemného plynu, vetra, vody alebo solárnej energie môžu znížiť dopady na zdravie minimálne o 50% v porovnaní s benzínovými autami.

„Prekvapilo nás, že u mnohých alternatívnych pohonných systémoch a technológiách, ktoré sú pred spoločnosťou prezentované ako šetrnejšie k životnému prostrediu ako bežné vozidlá jazdiace na benzín, sme nezaznamenali výrazné zníženie v kvalite ovzdušia, ktorá priamo ovplyvňuje zdravie,“ prezradil Tessum. „Tým najdôležitejším aspektom bolo, že elektromobily dokážu zlepšiť čistotu ovzdušia a tým menej ľudí bude mať zdravotné ťažkosti, no to len v prípade, že elektrinu budú produkovať čisté zdroje energie (vietor, slnko, voda). Prispôsobiť totiž elektromobily bez podniknutia takýchto opatrení, t.j. s cieľom využívať čisté zdroje energie, by bolo ďaleko horšie pre zdravie verejnosti ako používať aj naďalej konvenčné benzínové automobily.“

Batérie do elektromobilov predstavujú tiež problém, ktorý sa ale postupne mení. Podľa Tessuma, predošlé výskumy upozorňovali, že emisie vznikajúce pri produkcii batérií do elektromobilov robia z týchto áut ešte horšie vozidlá ako tie, ktoré jazdia na benzín, aj napriek tomu, že elektrina, ktorá ich poháňa, pochádza z neznečisťujúcich zdrojov. „Technológia batérií sa vyvíja veľmi rýchlo,“ približuje. „Použitím aktualizovaných odhadov emisií z výroby batérií a zohľadnením skutočnosti, že veľká časť emisií znečisťujúcich látok z dodávateľského reťazca výroby batérií sa vyskytuje vo vzdialených oblastiach, ktoré sú ďaleko od ľudí, sme zistili, že zdravotné dopady výroby batérií do elektrických vozidiel sú oveľa nižšie ako pôvodné odhady.“

Tessum sám priznal, že v budúcnosti chce so svojím tímom preskúmať potenciálne dopady alternatívnych palív mimo Spojených štátov. „Taktiež by sme chceli zistiť, či niektoré oblasti môžu mať väčší úžitok z elektrických vozidiel ako iné, aby sme vedeli, či existujú spôsoby, ako zaviesť elektromobily pre optimálny dopad na životné prostredie i zdravie človeka,“ dodáva Hill. „Možno dotácie alebo daňové úľavy by tak pomohli týmto oblastiam prosperovať [z elektromobilov] čo najviac.“

Príspevok ELEKTROMOBILY NEMUSIA BYŤ AŽ TAKÉ “ZELENÉ”, AKO SME SI MYSLELI zobrazený najskôr NIE JE TO TAK.

SPRÁVA PRE OSN: KAPITALIZMUS MUSÍ SKONČIŤ, AK CHCEME ZACHRÁNIŤ PLANÉTU

Kapitalizmus a globálna udržateľnosť sú ako byrokracia a inovácie. Jednoducho nejdú dokopy. Potvrdila to aj nedávna štúdia pre OSN agendu Globálny udržateľný rozvoj na rok 2019.

Tím bádateľov z rôznych fínskych akademických inštitúcií, ktorý vypracoval hodnotiacu správu, prišiel so scenárom vyobrazujúcim budúci vývoj našej planéty, ak nepoľavíme alebo nezmeníme súčasný ekonomický model. Menovite ide o životný štýl v bohatých krajinách Západu, ktoré svoju spoločnosť založili na nadbytku lacnej energie, o ktorej vedci tvrdia, že už nie je viac realitou.

„Ekonomiky vyčerpali kapacitu planetárnych ekosystémov, aby dokázali spracovať odpad vygenerovaný energiou a materializmom,“ píše sa v správe. „Väčšina ekonomických teórií ako aj ekonomicky motivované politické rozhodnutia stavajú na predpokladoch neustáleho energetického a materiálneho rastu. Teórie a modely očakávajú len relatívne zmeny v existujúcom ekonomickom poriadku. A práve z toho dôvodu nedokážu dostatočne vysvetliť súčasný neporiadok a chaos.“

Vedci tvrdia, že zhoršujúce sa klimatické zmeny majú a aj budú mať drastický dopad na ekosystémy a biodiverzitu, a že symptómy nekontrolovaného kapitalizmu, ako sú narastajúca nerovnosť [medzi spoločenskými vrstvami], nezamestnanosť a dlh, sa tiež podieľajú na destabilizácii spoločnosti. V správe sa tvrdí, že ak chceme zaručiť budúcim generáciám dobrú kvalitu života na zemi, kapitalizmus musí skončiť a nahradiť ho nový ekonomický systém, ktorý bude celkom odlišný a nebude fungovať na báze „vznikla diera, prišime záplatu – roztrhne sa záplata, prešime ju ďalšou“, t.j. postoj, ktorý politici a vlády zaujímalo už niekoľko posledných rokov, až dekád.

„Centrálna banka v Spojených štátoch a Eurozóne sa uchýlili k nekonvenčným opatreniam ako záporná úroková miera a skupovanie značného množstva verejného dlhu,“ píše sa v správe. „Hoci isté ekonomické tlaky povolili, … bezpečne môžeme povedať, že ľudská spoločnosť doposiaľ počas celej svojej existencie nevyvinula a ani nezažila ekonomické modely, ktoré by boli špecificky určené pre prichádzajúce obdobie.“

A síce správa nehovorí o žiadnom konkrétnom ekonomickom systéme, ktorý by mal nahradiť kapitalizmus, vedci sa ale zhodujú na tom, že by sa museli nutne „zmeniť spôsoby, akými sa produkuje a spotrebúva energia, transport, jedlo a bývanie“ s cieľom dosiahnuť „produkciu a spotrebu, na takej úrovni, že ich distribúcia nezaťaží prírodné ekosystémy, no na druhej strane si spoločnosť udrží decentné možnosti na dobrý život.“

Na začiatku správy sa ale vedci vyjadrili, žeby bolo nevyhnutné aplikovať celosvetový Maršalov plán. S myšlienkou prišiel ešte na začiatku tohto roka profesor atmosférickej chémie James Anderson z Harvardskej univerzity. V ideálnych podmienkach takýto plán predstavuje kooperáciu medzi krajinami z celého sveta v ústrety kolektívnej reštrukturalizácii spoločnosti s jasným cieľom – zníženie CO2 emisií až na nulu. Vedci dávajú Spojeným štátom a Európe čas zredukovať emisie CO2 na nulu do roku 2040, pre zvyšok sveta platí iný rok – 2050.

Vedci však silne pochybujú o možnostiach obnoviteľných zdrojov energie pokryť súčasné energetické nároky a náklady ľudstva pri jeho aktuálnej spotrebe.

Podľa výskumu, jediným naším riešením, ako udržať emisie na nule, je spotrebovávať podstatne menej energie. Vedci, ktorí myslia na budúcnosť, preto tlačia na vládnych lídrov, aby otestovali ich radikálne riešenia v makro prostredí, ako zabezpečiť prácu – niečo podobné navrhoval už v minulosti aj senátor Bernie Sanders (I-Vermon).

„Najvhodnejšími prácami pre program by boli tie, ktoré môže robiť takmer ktokoľvek s limitovaným tréningom. Pracovné pozície by boli prispôsobené tak, aby slúžili prechodu k udržateľnosti a k vybudovaniu kapacít, aby sme sa dokázali adaptovať klimatickej zmene: napríklad, inštalácia decentralizovaných energetických riešení a príprava na záplavy,“ spomína sa ešte v práci. „A na záver k spusteniu prechodovej fázy, záruka práce by zaistila úplnú zamestnanosť, čím by sa znížila neistota a potreba súťažiť a zápasiť o práce, ktoré ničia životné prostredie, ako na individuálnej, tak kolektívnej úrovni.“

Návrhy, ako ukončiť kapitalizmus, budú pravdepodobne obsiahnuté v OSN správe o celosvetovom udržateľnom vývoji, ktorá vyjde v roku 2019. Celú správu si môžete prečítať tu.

Príspevok SPRÁVA PRE OSN: KAPITALIZMUS MUSÍ SKONČIŤ, AK CHCEME ZACHRÁNIŤ PLANÉTU zobrazený najskôr NIE JE TO TAK.

IDLIB JE BAŠTOU DŽIHÁDISTOV Z CELÉHO SVETA, KTORÍ SA PRIPRAVUJÚ ZINSCENOVAŤ ĎALŠÍ CHEMICKÝ ÚTOK

Známy sýrsky komik Treka opäť vyvracia mediálne mýty, tentoraz o Idlibe, ktorý je poslednou veľkou baštou islamských džihádistov z celého sveta. Teroristické skupiny s pomocou Bielych prilieb tam pripravujú ďalší chemický útok, ktorého obeťami majú byť už tradične unesené deti, z čoho samozrejme obvinia sýrsku vládu, aby tak opäť poskytli zámienku západnej vojenskej intervencii. Jediné, čo si však želajú Sýrčania je, aby sýrska armáda konečne oslobodila Idlib, porazila teroristov a nastolila v krajine mier. Tak prečo definitívnej porážke al-Kájdy v Sýrii teda Spojené štáty so spojencami tak vehementne bránia?

Príspevok IDLIB JE BAŠTOU DŽIHÁDISTOV Z CELÉHO SVETA, KTORÍ SA PRIPRAVUJÚ ZINSCENOVAŤ ĎALŠÍ CHEMICKÝ ÚTOK zobrazený najskôr NIE JE TO TAK.

RUSKO OFICIÁLNE OBVINILO IZRAEL ZO SMRTI 14 RUSKÝCH VOJAKOV POČAS RAKETOVÉHO ÚTOKU NA SÝRSKE POBREŽIE

Takmer okamžite po tom, ako ruský prezident Putin s tureckým náprotivkom  Erdoganom oznámili dohodu o ustanovení demilitarizovanej zóny okolo sýrskeho mesta Idlib, neznáme sily zahájili mohutné nočné bombardovanie sýrskeho pobrežia, v dôsledku ktorého prišla o život aj posádka ruského dopravného lietadla Il-20.

Bombardovanie bolo hlásené z pobrežným miest Latakia, Tartus, Jableh, ako aj z provincie Homs. Dva dni predtým sa stalo už opakovane terčom bombardovania aj letisko v Damašku. Nočné bombardovanie v pobrežných mestách, ktoré si vzalo na mušku vojenské a priemyselné ciele, vyvolalo u obyvateľstva vlnu paniky a znepokojenia, nakoľko sa práve tieto oblasti doteraz tešili relatívnemu pokoju a bezpečiu, a to aj vzhľadom na blízkosť ruskej námornej i leteckej základne.

Útoky prišli zo Stredomoria a do bojovej pohotovosti bola zapojená sýrska protivzdušná obrana, ktorej sa podarilo zlikvidovať niekoľko nepriateľských rakiet. Sýrske média okamžite po útokoch označili za agresora Izrael, ktorý pravidelne útočí na ciele v Sýrii v rozpore s medzinárodným právom a len v roku 2017 zhodil na sýrske územie 792 bômb, pričom argumentuje vlastnou bezpečnosťou a primárne útočí na základne Iránu a Hizballáhu, ktoré na území Sýrie operujú v spolupráci so sýrskou armádou. Izraelský útok sa však tentoraz neobvykle zameral na ciele v bezprostrednej blízkosti ruských vojenských základní, pričom pripravovaný útok neoznámili ruskej strane.

Ruské ministerstvo obrany oznámilo, že ich vojenské kontrolné systémy zaznamenali počas bombardovania v sýrskom vzdušnom priestore štyri izraelské bojové stíhačky F-16, ako aj odpaľovanie rakiet z francúzskej fregaty FS Auvergne, operujúcej v Stredozemnom mori. V súčasnosti nie je jasné, či a do akej miery koordinovalo francúzske námorníctvo útok na ciele v Sýrii s Izraelom. Ruské ministerstvo zároveň informovalo, že v čase raketového útoku sa z ruských radarov stratilo 35 km od sýrskeho pobrežia ruské dopravné lietadlo Il-20 so 14 členmi posádky na palube. Na situáciu reagovali Spojené štáty, ktoré sa zodpovednosti za raketové útoky rozhodne zriekli.

Napriek informačnému embargu zo strany Izraela, Rusko vyjadrilo formálnu sťažnosť voči Izraelu ohľadom pondelňajšieho leteckého útoku, ktorý viedol k zničeniu ruského lietadla Il-20 pri pobreží Sýrie. Moskva uvalila vinu za smrť posádky “priamo na izraelskú stranu”.

Ruský minister obrany Sergej Shoigu telefonoval so svojim izraelským partnerom Avigdorom Liebermanom o zostrelení ruského lietadla Il-20 v pondelok večer. Postúpil mu pozíciu Moskvy ohľadom incidentu, obviňujúc izraelskú armádu z toho, že zapríčinila zostrelenie ruského lietadla sýrskou protivzdušnou obrannou, ktorá reagovala na izraelský letecký útok, uvádza oficiálne vyhlásenie ruskej armády.

Shoigu zopakoval, že Izrael neinformoval Rusko o blížiacom sa útoku takým spôsobom, aby ruská armáda mohla presunúť Il-20 z trasy útoku. Namiesto toho upozornenie prišlo jednu minútu predtým, ako izraelské stíhacie lietadlá F-16 spustili útok.

“Vina za zostrelenie ruského lietadla a smrť členov jeho posádky leží priamo na izraelskej strane,” povedal ruský minister. “Akcie izraelskej armády neboli v súlade s duchom rusko-izraelského partnerstva, takže si vyhradzujeme právo na to odpovedať.”

Predtým ruské ministerstvo obrany uviedlo, že izraelské stíhačky použili väčšie ruské lietadlo ako úkryt počas útoku na ciele v Sýrii. Ministerstvo uviedlo, že Izraelčania museli vedieť, že ohrozujú ruské lietadlo, no nezmenili svoj bojový plán, ani neposkytli včas varovanie, aby sa Il-20 presunul do bezpečnej oblasti.

Izraelská vláda zatiaľ túto udalosti nekomentovala.

Príspevok RUSKO OFICIÁLNE OBVINILO IZRAEL ZO SMRTI 14 RUSKÝCH VOJAKOV POČAS RAKETOVÉHO ÚTOKU NA SÝRSKE POBREŽIE zobrazený najskôr NIE JE TO TAK.

KONGRESMANKA OBVINILA TRUMPOVU VLÁDU Z OCHRANY DŽIHÁDISTOV V SÝRII A ZO ZRADY AMERICKÉHO NÁRODA

Americká kongresmanka za Hawaj a vojnová veteránka Tulsi Gabbard obvinila na pôde Poslaneckej snemovne Donalda Trumpa a viceprezidenta Mikea Pencea zo “zrady amerického národa” kvôli snahe ochraňovať al-Kájdu v Sýrii.

Vo svojom krátkom prejave povedala:

“Pred dvoma dňami prezident Trump a viceprezident Pence predniesli výročné prejavy o útokoch z 11. septembra a hovorili o tom, ako veľmi im záleží na obetiach útokov al-Kájdy na našu krajinu. Teraz sa však postavili na ochranu 20- až 40-tisíc členov al-Kájdy a ďalších džihádistických skupín v Sýrii a zastrašujú Rusko, Sýriu a Irán vojenskou silou, ak sa odvážia týchto teroristov napadnúť.”

“Je to zrada amerického národa, obzvlášť tak obetí útoku al-Kájdy z 11. septembra a ich rodín, záchranárov a mojich bratov a sestier v uniforme, ktorí boli zabití alebo zranení v boji, ako aj ich rodín. Jednanie prezidenta, ktorý je vrchným veliteľom a ktoré pripomína správanie ochraňujúceho veľkého brata al-Kájdy a ďalších džihádistov, musí byť odsúdené každým členom Kongresu.”

Gabbard, rodáčka z Americkej Samoy, ktorá vyrastala v multikultúrnom prostredí a prijala hinduizmus – náboženstvo svojej matky, sa pustila v snahe zabrániť vojne v Sýrii nielen do sporu s Trumpovou a predtým aj Obamovou administratívou, ale aj s vedením svojej vlastnej politickej strany. Začiatkom tohto roku spochybnila ministra obrany Jamesa Mattisa ohľadom nedostatku právomoci prezidenta Donalda Trumpa pre vojenský útok bez súhlasu Kongresu.

Jej kancelária vydala nasledujúce vyhlásenie:

“K dnešnému dňu nepredstavuje Sýria priamu hrozbu pre Spojené štáty a Kongres nepovolil použitie sily ani nevyhlásil vojnu proti sýrskej vláde.”

Gabbard sa taktiež aktívne usiluje o ukončenie súčasného povolenia na použitie vojenskej sily v Sýrii a o obnovenie vojenských právomocí Kongresu podľa ústavy. V spolupráci s kongresmanom Walterom Jonesom vypracovala návrh zákona – Žiadne ďalšie prezidentské vyhlásenia vojny, ktorý by definoval akúkoľvek vojenskú akciu, ktorá nebola prijatá v rámci rozhodnutí Kongresu, ako trestný čin, a tým by prezidentovi zamedzil “udržiavať prebiehajúce vojny alebo poskytovať vojenský materiál, vojenské jednotky, školiteľov alebo poradcov, vojenskú spravodajskú službu, finančnú podporu alebo ich ekvivalent v spojení, kooperácii, asistencii bez toho, aby k tomu najprv získal povolenie Kongresu.”

V roku 2017 kongresmanka navštívila Sýriu, aby sa o medializovanej situácii v krajine presvedčila na vlastné oči. Stretla sa s predstaviteľmi občianskych, náboženských i vládnych organizácií, ako aj s prezidentom Bašárom Asadom, za čo si zo strany médií a politických kolegov vyslúžila ostrú kritiku. Po návrate do USA sa v rozhovore pre americkú televíznu stanicu CNN vyjadrila, že každý človek, s ktorým sa stretla v Sýrii, povedal, že žiadni “umiernení rebeli” neexistujú a že Sýrčania sú si dobre vedomí toho, že ak by bol skutočne prezident Asad a jeho sekulárna vláda zvrhnutý, k moci by sa dostali islamskí fanatici, ktorí by zabíjali ľudí len kvôli ich viere.

Príspevok KONGRESMANKA OBVINILA TRUMPOVU VLÁDU Z OCHRANY DŽIHÁDISTOV V SÝRII A ZO ZRADY AMERICKÉHO NÁRODA zobrazený najskôr NIE JE TO TAK.

Viewing all 585 articles
Browse latest View live